wtorek, 19 marca, 2024

Kwewri „zawita” do Jasła

0
Kwewri „zawita” do Jasła
Udostępnij:

Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis podpisała memorandum o współpracy z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. W Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyć będą jak robić wina prastarą techniką gruzińską.

Od kilku lat rośnie w Polsce zainteresowanie winami z Gruzji, kraju będącego kolebką światowego winiarstwa. Stosowana tam unikalna w skali światowej, prastara technologia produkcji wina zyskuje także zwolenników wśród polskich winiarzy. Kilku naszych producentów już ją testuje z dobrym skutkiem w swoich gospodarstwach, używając do tego popularnycvh w Polsce szczepów winorośli. Wszystko wskazuje na to, że wyrabiane w ten sposób wina mogą już wkrótce wzbogacić ofertę rodzimych winnic.

Wychodząc naprzeciw nowym trendom w polskim winiarstwie Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis nawiązała współpracę z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. Stosowne memorandum między obydwiema stronami podpisane zostało w stolicy Gruzji przez szefa gruzińskiej Agencji Giorgi Samanishvili i prezesa polskiej Fundacji Ewę Wawro. Przewiduje ono m.in. popularyzację wina gruzińskiego w Polsce poprzez różne działania marketingowe i edukacyjne. Jeszcze w tym roku gruzińskie technologie winiarskie omówione zostaną na zajęciach rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Tym samym prowadząca PAW Fundacja Galicja Vitis stanie się prekursorem edukacji w rozwijającym się kierunku winiarskim w Polsce. Zgodnie z podpisanym porozumieniem strona gruzińska zapewni materiały edukacyjne i wykładowców. PAW zapowiada także studyjne wyjazdy szkoleniowe do Gruzji.

b30

Fundacja Galicja Vitis stawia sobie za cel także popularyzację wina polskiego w Gruzji. Na początek, podczas wizyty studyjnej zaprezentowano kilka ciekawych polskich win, w tym także robionych metodą kachetyjską. Członkowie Fundacji odwiedzili kilkunastu winiarzy, zapoznając się ze szczegółami produkcji wina w kwewri, czyli zakopanych w ziemi wielkich glinianych dzbanach, przypominających kształtem antyczne amfory, w których wino dojrzewa czasem nawet kilka lat.

b35

Gruzja jest coraz bardziej popularnym miejscem dla polskich enoturystów, ludzi którzy są zainteresowani zwiedzaniem winnic, spotkaniami z producentami wina i oczywiście degustacją win. Celem naszej Fundacji jest edukować producentów, konsumentów i miłośników wina. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z Narodową Agencją Wina pomoże nam promować gruzińskie, a także wielką, prastarą kulturę winiarską tego kraju. Będziemy uczyć o gruzińskim winie w Podkarpackiej Akademii Wina – twierdzi Wojciech Bosak, członek Rady Fundacji Galicja Vitis, znany od lat pasjonat win gruzińskich.

Strona gruzińska współpracować będzie także z Fundacją Galicja Vitis przy organizacji Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis.

W ubiegłym roku wprowadziliśmy specjalną kategorię dla białych win macerowanych długo na skórkach, a tym samym otworzyliśmy się na potencjalnych winiarzy gruzińskich, którzy chcieliby wziąć udział w naszym konkursie winiarskim. Taka odrębna kategoria daje tradycyjnym winom gruzińskim, a także podobnym winom z innych krajów szansę, że zostaną one szybciej dostrzeżone wśród innych, standardowych win i w odpowiedni sposób docenione przez jurorów – podkreśla Bosak.

Fundacja Galicja Vitis

{gallery}galerie/16_rok/gruzja{/gallery}