niedziela, 4 grudnia, 2022

Las w Błażkowej skażony toksyczną substancją!

0
Las w Błażkowej skażony toksyczną substancją!
Udostępnij:

Toksyczna substancja została spuszczona z cysterny w lesie w Błażkowej gmina Brzyska. Teren jest zabezpieczony. Powołany sztab kryzysowy apeluje, by nie zbliżać się do tego miejsca.

W miejscowości Błażkowa, przysiółek Granice została porzucona niezidentyfikowana substancja chemiczna – poinformował w sobotę Adam Kmiecik, przewodniczący Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Jaśle. Teren został zabezpieczony, pobrano próbki do badań.

 Do skażenia miało dojść 1 października. Skażony teren znajduje się przy drodze prowadzącej do starego wysypiska śmieci w Błażkowej. To mało uczęszczane miejsce, na pograniczu trzech gmin: gminy Brzyska, Brzostek oraz Jodłowa. Substancja o ostrym i drażniącym zapachu, jak się okazało toksyczna, została prawdopodobnie spuszczona w lesie z cysterny w lesie. O podejrzanym odkryciu poinformowała sołtysa wsi w sobotę rano mieszkanka gminy Jodłowa, a ten niezwłocznie powiadomił odpowiednie służy. W wyniku wstępnych badań zrealizowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie substancja porzucona przez nieznanego sprawcę nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi, natomiast nastąpiło skażenie środowiska.

Apelujemy o nieprzekraczanie wyznaczonej strefy bezpieczeństwa i nie zbliżanie się do miejsca zdarzenia – mówi starosta Kmiecik.

Prosi się mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy posiadają jakiekolwiek informacje mogące się przyczynić do ustalenia sprawcy skażenia o kontakt z Komendą Powiatowej Policji w Jaśle tel. 997 lub Urzędem Gminy w Brzyskach tel. 13 44 601 05.

ew

{gallery}galerie/skazenie_blazkowa{/gallery}

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj