sobota, 20 kwietnia, 2024

Matematycy nagrodzeni

0
Matematycy nagrodzeni
Udostępnij:

Prawie trzystu młodych matematyków z Podkarpacia rywalizowało w tegorocznym Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa. Jak oceniają organizatorzy, wiedza matematyczna młodzieży budzi podziw.

Podsumowanie XIII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa odbyło się 7 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle. Patron Konkursu to urodzony w Jaśle, tu zdobywający początki wykształcenia, światowej sławy matematyk. W 1963 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Żył w latach 1887 – 1972.

Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym powodzeniem, szczególnie w młodszych rocznikach, co nas bardzo cieszy – podkreśla Kazimierz Poniatowski, pomysłodawca i główny organizator konkursu, od roku emerytowany nauczyciel matematyki z I LO w Jaśle. – Osoby, które raz wezmą w nim udział, z roku na rok przechodzą na coraz to wyższe etapy. W efekcie zdają dobrze maturę i są lepiej przygotowane do studiowania kierunków, na których jest matematyka. I to jest właśnie jeden z podstawowych celów naszego konkursu. Drugim jest uhonorowanie Honorowego Obywatela Miasta Jasła Hugona Steinhausa. Promowane jest także samo miasto, zjeżdżają do nas ludzie z całego województwa, poznają nasze miasto i przekazują tę wiedzę w swoim otoczeniu – podkreśla Poniatowski.

Od początki istnienia konkursu, nie zmienia się jego formuła i regulamin. Porównywalna jest także liczba uczestników. Konkurs przeprowadzany jest na trzech poziomach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W każdym z nich rywalizacja odbywa się z podziałem na klasy. Oprócz uczniów szkół powiatu jasielskiego biorą w nim udział także uczniowie z wielu szkół województwa podkarpackiego (z Brzozowa, Krosna, Leska, Łańcuta, Rzeszowa, Sanoka), ale także z woj. małopolskiego. Corocznie jest to ponad trzystu uczestników. Niektórzy z nich mają, zakończony sukcesem, udział w zawodach finałowych Olimpiady Matematycznej dla Gimnazjalistów czy też Olimpiady Matematycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród laureatów konkursu jest m.in. Radomił Baran, uczeń drugiej klasy Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie, który zdobył pierwsze miejsce rywalizując z kolegami o 3 lata starszymi od siebie. Tym samym powtórzył swój ubiegłoroczny sukces: startując w pierwszej klasie gimnazjum zdobył pierwsze miejsce w kategorii klas pierwszych szkół średnich.

Bardzo się cieszę i jestem z siebie dumny – przyznaje czternastoletni Radomił Baran. – Pasję do matematyki rozbudził we mnie mój dziadek. Praktycznie już od czwartej klasy szkoły podstawowej zajmuję się matematyką „zawodowo”. To oczywiste, że z nią wiąże swoje życiowe plany.

Organizatorem konkursu na poziomie szkół podstawowych jest Urszula Zoła, nauczycielka matematyki w Gimnazjum Nr 1 w Jaśle.

Poziom konkursu z każdym rokiem się podnosi, wyszukujemy różne zadania, coraz trudniejsze, ale co roku są uczniowie, którzy uzyskują maksymalną liczbę punktów. Cieszy nas to tym bardziej, że matematyczne wiadomości uczniów szkół podstawowych nie są zbyt rozległe. Mimo wszystko dobrze sobie radzą w zadaniach, które gimnazjalistom sprawiają kłopot – komentuje Urszula Zoła.

Na poziomie szkół gimnazjalnych konkurs organizuje co roku Wioletta Sepioł, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Nr 4 w Jaśle, popularnych Ekonomiku.

– Pomysł zorganizowania przez nas konkursu służyć miał „zwabieniu” do nas i zachęceniu do nauki w naszym liceum gimnazjalistów. Chcieliśmy przy okazji pokazać im szkołę, a że w konkursie biorą udział dobrzy uczniowie, to mieliśmy nadzieję, że jak się im spodoba, to do nas wrócą – podkreśla Wioletta Sepioł. – Poziom wiedzy biorących udział w konkursie jest bardzo wysoki i tu należą się podziękowania dla nauczycieli, którzy ich przygotowują.

W podsumowaniu konkursu, oprócz laureatów i wyróżnionych, wzięli udział ich nauczyciele matematyki, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych miast i powiatu, Krzysztof Brągiel, przedstawiciel firmy Polskie Górnictwo Nafty i Gazu, sponsorującej od lat wyjazdy dla młodych matematyków, będące nagrodą za osiągnięte wyniki. Gościem specjalnym był prof. Antoni Pardała, matematyk, pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej. W trakcie spotkania czterej młodzi matematycy (uczniowie dwóch jasielskich szkół podstawowych oraz dwóch uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie) wygłosili dwa referaty matematyczne, pokazując, że „królowa nauk” to dyscyplina w ramach której rozwiązuje się rozmaite problemy, czasem, wydawałoby się, odległe od potocznych skojarzeń z tym działem nauki. Wystąpił także, znany z licznych sukcesów także poza granicami Polski, chór „Soli Deo” I LO w Jaśle.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/Steinhaus_2014{/gallery}