sobota, 10 grudnia, 2022

Mieszkańcy Jasła uczcili Narodowe Święto Niepodległości

0
Mieszkańcy Jasła uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Udostępnij:

W 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tłumy jaślan uczestniczyło w obchodach upamiętniających wydarzenia sprzed 123 laty.

11 listopada jest dniem szczególnym dla Polaków, który na trwałe zapisał się w historii naszego kraju. Po 123 latach niewoli narodowej Polska odzyskała niepodległość. Wtedy bowiem, 10 listopada 1918 roku, do kraju powrócił zwolniony z niewoli marszałek Józef Piłsudski. Swoją obecnością przyczynił się do zrzucenia okupacji niemieckiej przez mieszkańców Królestwa Polskiego. Zbiegło się to z zakończeniem I wojny światowej. W tym dniu Piłsudski otrzymał również władzę zwierzchnią nad wojskiem polskim. Po latach rozbiorów dokonanych przez Rosją, Austrię i Prusy, Polacy wywalczyli wolność.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Dwa lata później, w 1939 roku, uroczystości te były zakazane. Dopiero w 1989 roku, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tej pory jest ono najważniejszym świętem państwowym.

W tym dniu, w całym kraju odbywają się marsze, parady i biegi upamiętniające to wydarzenie. Również mieszkańcy Jasła, świętowali tak szczególny dla Polaków dzień. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego, podczas której, o. Jerzy Pięta wspominał wydarzenia z tamtego okresu.

Dzisiaj jest dzień szczególny – święto odzyskania niepodległości w roku 1918, kiedy Polska po 123 latach pojawiła się znowu na mapach świata. Ale po odzyskaniu niepodległości Polska przeżyła ciężkie chwile. Po II drugiej wojnie światowej przyszedł czas zniewolenia komunistycznego, z którego Polacy chcieli się wyrwać. Pierwszy protest był w czerwcu, w 1956. roku. Był to strajk generalny i demonstracje uliczne, krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Zginęło 75 osób, a około 800 zostało rannych. Następny protest to marzec 1968 roku. Bunt i demonstracje studentów, podczas których aresztowano ok. 2700 osób, a w następstwie tych wydarzeń zmuszono do wyjazdu z Polski, bez prawa do powrotu, około 15 tys. osób. Później był grudzień 1970 rok – protest robotników, głownie na wybrzeżu. Zabito 41 osób, a 1164 zostało rannych. Czerwiec 1976 roku to fala strajków i protestów, w których uczestniczyło 112 zakładów pracy. Przełom lipca i sierpnia 1980 roku to strajki i protesty, które doprowadziły do powstania Solidarności. Dramatycznym wydarzeniem był stan wojenny wprowadzony w 1981 roku. Internowano wtedy ok. 10 tys. Polaków. Podczas strajków i manifestacji zginęło 56 osób, ale całkowita liczba ofiar przekroczyła 100. Warto na tym miejscu przypomnieć, ze Hitler i faszyzm, który został oficjalnie zabroniony i potępiony, pochłonął 78 mln. ofiar. Natomiast Stalin i komunizm, który pochłonął około 100 mln. ofiar, nigdy nie został potępiony, osądzony i zakazany – wspominał o. Pięta. Dzisiaj wydaje się nam, że żyjemy w wolnym, demokratycznym i niepodległym kraju, w którym młodzi ludzie nie doświadczyli prześladowania, zniewolenia, czy niewoli. Ale w dniu dzisiejszym, w Święto Niepodległości, warto sobie postawić pytanie: Czy Polska w której żyjemy jest taką, jakiej pragnęliśmy? Czy takiej Polski chcieli Ci, co przelali za nią krew? I czasami ze smutkiem, żalem i bólem wypowiadamy te słowa: Nie takiej Polski chcieliśmy. Nie o taką Polskę ponosiliśmy ofiary… Nie takiej Polski chcieliśmy, gdzie proponuje się niemoralność, zepsucie i zło, jako dobro, a kłamstwo – jako prawdę. Nie takiej Polski chcieliśmy, gdzie wiara i Kościół jest wyśmiewany, a był on przez wieki ostoją polskości i znakiem wolności. Nie o taką Polskę ponosiliśmy ofiary. Polsko, Ojczyzno ma, otwórz oczy i zacznij myśleć. Nie podążaj tą drogą, która prowadzi do zatracenia. Miej odwagę przyjąć Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem. Boże bądź naszą ostoją, abyśmy mogli jako naród przetrwać – mówił dalej o. Jerzy.

Po uroczystej mszy świętej, zebrani udali się ulicami miasta pod tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, gdzie przedstawiciele lokalnych władz złożyli kwiaty. Dalsza część uroczystości odbyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

11 listopada, Święto Niepodległości jest naszym największym świętem narodowym. W tym dniu nasze myśli wybiegają ku sprawom wykraczającym poza nasze codzienne problemy, przypominając sobie tak ważne dla naszego narodu wydarzenia. W chwili refleksji próbujemy podjąć przesłania naszych przodków, którzy swoją wierną służbą Ojczyźnie, przyczynili się do odzyskania niepodległości. W całym kraju celebrowane są msze święte za Ojczyznę, organizowane są uroczyste apele żołnierskie, harcerskie. Pod pomnikami bohaterów narodowych składane są kwiaty, zapalane znicze. Gmachy państwowe, domy, ulice  dekorowane są polskimi flagami. Również my, mieszkańcy ziemi jasielskiej, włączamy się w ogólnopolskie obchody Święta Niepodległości, skłądając hołd i oddając cześć naszym bohaterom – mówił starosta jasielski Adam Kmiecik.

W tak ważnym dla Polaków dniu, jak dzisiejsze Święto Niepodległości, biało-czerwone barwy zdobią nasze ulice i domy. Bowiem polska, biało-czerwona flaga towarzyszyła nierozerwalnie dziejom naszego narodu. Dla wielu to nadal symbol wolności, na którą Polacy czekali wiele lat.

{youtube}W_brMuTQSPI|400|300|0{/youtube}

***

Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały!

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:
Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! x2

Ty, któryś potem tknięty jej upadkiem
Wspierał walczących za najświętszą sprawę,
I chcąc świat cały mieć jej męstwa świadkiem
W nieszczęściach samych pomnażał jej sławę.

Ref.: Przed Twe ołtarze…

Wróć naszej Polsce świetność starożytną,
Użyźniaj pola, spustoszałe łany,
Niech szczęście, pokój na nowo zakwitną.
Przestań nas karć, Boże zagniewany.

Ref.: Przed Twe ołtarze …

Boże, którego ramię sprawiedliwe
Żelazne berła władców świata kruszy,
Zniwecz Twych wrogów zamiary szkodliwe,
Obudź nadzieje polskiej naszej duszy.

Ref.: Przed Twe ołtarze …

Boże najświętszy, od którego woli
istnienie świata całego zależy,
wyrwij lud Polski z tyranów niewoli,
wspieraj zamiary wytrwałej młodzieży.

{youtube}Jsoj_8Fp1qA|400|300|0{/youtube}

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z uroczystości.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj