poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Myśliwiec odebrał Krzyż Kawalerski na Stadionie Narodowym w Warszawie

0
Myśliwiec odebrał Krzyż Kawalerski na Stadionie Narodowym w Warszawie
Udostępnij:

W dniach 28-30 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbył się VIII Konwent Polskich Winiarzy. Po raz kolejny winiarze pokazali, że nasze winna mogą śmiało konkurować z winami z południa Europy. Roman Myśliwiec, znany i zasłużony winiarz z Jasła, odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Konwent Polskich Winiarzy to ogólnopolska impreza, w której uczestniczą winiarze z całej Polski, zarówno producenci win gronowych – sprzedający już swoje wina w oficjalnym obiegu, jak i niewielcy wytwórcy wina na własny użytek. VIII Konwent Polskich Winiarzy rozpoczął niezwykły akcent – uroczyste wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenie Polski dla Roman Myśliwca, przyznanego przez prezydenta RP, za wybitne zasługi na rzecz popularyzacji winiarstwa w Polsce. W imieniu prezydenta odznaczania dokonał doradca prezydenta, prof. Tomasz Borecki.

Serdecznie dziękuję panu prezydentowi, za to bardzo cenne wyróżnienie. Moją winiarską pracę zacząłem 30 lat temu, ale cóż warta byłaby moja praca i marzenia o polskim winie, gdyby nie te kilkaset winnic, które powstały w Polsce w ostatnich 10 latach. Uważam, że jest to nasza wspólna nagroda i wyróżnienie dla całego środowiska winiarskiego w Polsce – powiedział Roman Myśliwiec, dziękując za to niezwykle wyróżnienie.

Podczas Konwentu panel ekspertów i spora reprezentacja winiarzy, oceniała polskie wina w degustacji w ciemno. Nowością tegorocznego Konwentu były seminaria tematyczne, w tym porównawcza degustacja win polskich i europejskich, wady i choroby wina oraz omówienie najbardziej popularnych w Polsce odmian winiarskich: seyval blanc i rondo. Był także konkurs na najładniejszą etykietę polskiego wina oraz degustacja otwarta dla publiczności.

Na podsumowania i wyciąganie wniosków dotyczących organizacji i przyszłości Konwentów przyjdzie czas, zrobimy to w najbliższym czasie – podkreślił na zakończenie imprezy Roman Myśliwiec, prezes PIWIW. – Nie zdecydowaliśmy jeszcze, w którym mieście odbędzie się kolejny, nie mam jednak wątpliwości, że dziesiąty, jubileuszowy Konwent zawita do Jasła.

Więcej na temat VIII Konwentu przeczytać można na portalu naszewinnice.pl

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj