sobota, 18 maja, 2024

Ogólnopolski sukces uczniów Gimnazjum nr 2

0
Ogólnopolski sukces uczniów Gimnazjum nr 2
Udostępnij:

Uczniowie Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle – Weronika Jurczak zajęła III miejsce, a jej kolega Erwin Dedo miejsce IV w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Polaków na Syberii. Niepokonani – o cudzie ocalenia”.

Gala finałowa tego konkursu, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, odbyła się w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Zdaniem Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego: „Młodzi badacze historii w swoich pracach historycznych, literackich, plastycznych, multimedialnych oraz utworach poetyckich udowodnili, że pamięć o Sybirakach, którzy odeszli i tych, którym udało się przeżyć pozostaje wciąż żywa”. Otwarcia uroczystości dokonał wybitny polski historyk prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny PAU w Krakowie. Następnie miały miejsce wystąpienia przedstawicieli Patronów Honorowych Ogólnopolskiego Konkursu, po czym wykład „Jak zdołaliśmy przeżyć na zesłaniu – kilka wspomnień i refleksje Sybiraczki” wygłosiła prof. Zofia Ciesielska. Po prezentacji wybranych prac nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań. Otrzymali je najpierw laureaci miejsc od I do V, w tym dwójka jaślan, a następnie wyróżnieni. Po zakończeniu części oficjalnej młodzi pasjonaci historii z całego kraju wraz ze swoimi opiekunami naukowymi udali się z przewodnikiem na zwiedzanie Bazyliki Mariackiej oraz Wawelu.

Weronika Jurczak zajęła III miejsce w kategorii: praca historyczna. Wynikiem jej badań, wywiadów, zbierania relacji i materiałów źródłowych stało się opracowanie pt. „Moje odkrywanie losów Polaków na Syberii”. Oddajmy głos młodej regionalistce: – O tym konkursie dowiedziałam się od pana Wiesława Hapa, mojego nauczyciela historii, który jest równocześnie moim druhem drużynowym. Wcześniej dość mało wiedziałam na ten temat, ale z zapałem zaczęłam szukać różnych informacji. Mój opiekun okazał się bardzo pomocny i pomógł mi w kontaktowaniu się z bezpośrednimi uczestnikami tamtych wydarzeń, m.in. z jasielskimi zesłańcami – Barbarą Powroźnik z Bilewiczów i Władysławem Kuźmą, oraz w zdobywaniu materiałów potrzebnych do opracowania tego tematu. Na tle rozmów z moimi bohaterami, na bazie ich wspomnień, relacji i innych źródeł starałam się ukazać losy osób związanych z Jasłem i okolicami, które doświadczyły doli zesłańców i deportowanych na „Nieludzką Ziemię”. Bardzo dziękuję wszystkim moim rozmówcom i osobom udzielającym mi relacji, informacji oraz udostępniającym archiwalnych zdjęć.

Z kolei drugi z jasielskich laureatów, kolega szkolny Weroniki z Gimnazjum nr 2 – Erwin Dedo, zajął IV lokatę w tym ogólnopolskim konkursie w kategorii plastycznej. Wykonał pracę ołówkiem ukazującą przemarsz polskich zesłańców po bezkresnych obszarach Syberii. – Polacy na Sybirze to temat sam w sobie trudny i wiążący się z bólem oraz cierpieniem – powiedział Erwin. – Inspiracją mojej pracy plastycznej nie była żadna konkretna osoba czy wydarzenie, ale ogólna wiedza o tym, że coś takiego miało miejsce. Moja praca miała przedstawić tragedię, jaką ci ludzie przeżyli. Czarno-biały motyw miał przekazać uczucia wiążące się z tym okropnym miejscem. Wiele zawdzięczam mojemu opiekunowi nauczycielowi historii, panu Wiesławowi Hapowi. To od niego dowiedziałem się o konkursie oraz uzyskałem niezbędną wiedzę, która zainspirowała mnie do wykonania tejże pracy.

Opiekun laureatów dodaje: – Cieszy mnie fakt, że corocznie dość duża grupa uczniów z chęcią włącza się do działań jakie proponuję w trakcie zajęć pozalekcyjnych w ramach szkolnego koła historyczno – regionalnego. Stąd oprócz poszerzenia wiedzy biorą się bardzo często takie efekty ich pracy jak te ostatnie w wydaniu Weroniki i Erwina.

/dr/