
Miłośnicy konika polskiego po raz dwunasty spotkali się na corocznej imprezie w Trzcinicy.
Każdy kto lubi konie znalazł w miniony weekend 13-14 września, coś dla siebie. Była ścieżka konika polskiego, czyli cross w terenie, skoki przez przeszkody i konkurs powożenia. – Promujemy konika polskiego, ale dopuszczamy również inne rasy do udziału, ale głównie w typie konika małego, czyli hucuł i konik polski. W tym roku mamy też kuce, mieszanki konika polskiego z hucułem, hucuła z małopolanem, są konie małopolskie – mówi Ludomir Mastej, dyrektor Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.
W tym roku w imprezie wzięło udział 38 koni z 17 stajni.
Konik polski to rodzima rasa, która pochodzi od tarpana. – Tak się złożyło, że tarpan został zagubiony w okolicach Zamościa i ta rasa jest odtwarzana. Jest to hodowla zachowawcza. Musimy chwalić się tym, co polskie. Mamy konika małopolskiego, dużego śląskiego i mamy dzikiego naszego konika i dlatego promujemy go – dodaje L. Mastej.
Obecnie w Polsce jest niecałe 2000 koników polskich, w tym około 800 klaczy. Koniki żyją w kilku rezerwatach na wolności. Największe to Popielno i Roztoczański Park Narodowy.
Konik polski jest maści myszatej, popielaty z charakterystyczną ciemną pręgą przez grzbiet. Do tego piękna duża bujna grzywa i bujny ogon. – Bardzo ładnie się prezentuje i dzieci chętnie na nim jeżdżą, bo jest konik bardzo miły, łagodny, sympatyczny. Zarazem są to koniki, które mają charakter. Żeby nimi jeździć naprawdę trzeba umieć, bo zwykły jeździec, od taki niedzielny może sobie nie poradzić. Cecha charakterystyczna koników to duża wytrzymałość, mała ilość paszy jaką potrzebuje i można na rajdach pokonywać długie odcinki – wymienia L. Mastej.
W trakcie pikniku na obiektach Zespołu Szkół w Trzcinicy przeprowadzono konkursy jasielskiej ścieżki konika polskiego, skoków przez przeszkody, zaprzęgów parokonnych oraz przegląd hodowlany.
W przeglądzie hodowlanym konika polskiego udział wzięło 9 ogierów i 10 klaczy. Wśród ogierów tytuł czempiona uzyskał ogier Hajan-P ze stajni Antoniego Brozia, a wiceczempiona ogier Grymas ze stajni Danuty Duljan. Z kolei wśród klacz czempionem została klacz Namada ze stajni Rafała Włodarczyka, a wiceczempionem klacz Dekira III ze stajni Danuty Duljan.
W konkursie jasielska ścieżka konika polskiego pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Woźnica na koniu Obca-W Stajnia Galicja, drugie Karolina Bielamowicz na koniu Elmis, a trzecie Agnieszka Woźnica na koniu Odessa-W Stajnia Galicja. W konkursie skoków najlepiej wypadła Agnieszka Woźnica na koniu Obca-W Stajnia Galicja, drugie miejsce przypadło Karolinie Bielamowicz na koniu Nataline, trzecie Agnieszce Woźnicy na koniu Odessa-W Stajnia Galicja. W konkursie zaprzęgów parokonnych zwyciężyli Bartłomiej Woźnica i Kazimierz Jachym, konie Liryda i Bajka Stajnia Galicja, na drugim miejscu uplasowali się Kazimierz Jachym i Bartłomiej Woźnica, konie Odessa, Obca Stajnia Galicja, a na trzecim Stanisław Stasiowski i Bartłomiej Woźnica konie Liryda i Bajka Stajnia Galicja.
Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Hodowców i Miłośników Konika Polskiego.
Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
Tekst ukazał się w numerze 38 z dnia 17 września br. tygodnika Nowe Podkarpacie
{gallery}galerie/konik_polski_14{/gallery}