poniedziałek, 22 lipca, 2024

Pnącza dla jaślan

0
Pnącza dla jaślan
Pnącza, ul. Kadyiego, fot. Mateusz Smyka
Udostępnij:

Już w najbliższą sobotę, 4 września zapraszamy mieszkańców do włączenia się w akcję „Pnącza dla jaślan”. O godzinie 10 na jasielskim rynku w  ramach projektu rewitalizacyjnego „Zielono mi w Jaśle”  będą rozdawane sadzonki różnych rodzajów pnączy, w zamian za zużyty drobny sprzęt elektroniczny.

Roślin pnących w krajobrazie naszego miasta jest niewiele, a ich rola jest nie do przecenienia; mogą zamaskować elementy nieestetyczne, jak również wydobyć i podkreślić piękno architektury. Stąd też rozdamy blisko 1000 roślin, wśród klasycznych gatunków roślin pnących  pojawi się szeroka gama odmian powojników, glicynie japońskie, miliny amerykańskie, hortensje pnące, wiciokrzewy, winorośle, a także kokornak. Uwaga: jeden mieszkaniec może otrzymać jedną sadzonkę, prosimy o zabranie dokumentu potwierdzającego status mieszkańca.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców,  wspólnoty sąsiedzkie, do aktywności na rzecz rewitalizacji najbliższego otoczenia. Wspólne działania pomogą nam osiągnąć efekt zielonego miasta przyjaznego mieszkańcom.

Dodatkowo podczas akcji odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Pnącza w obiektywie” do którego zaprosiliśmy w lipcu. Celem konkursu było włączanie mieszkańców w proces rewitalizacji Jasła, zaprezentowanie jasielskich przestrzeni obsadzonych pnączami, a także przedstawienie własnych doświadczeń związanych z uprawą roślin pnących.

Mieszkańcy, którzy odwiedzą w sobotę jasielski rynek będą mogli także, w ramach kawiarenki obywatelskiej, porozmawiać z przedstawicielami miasta i podzielić się swoimi sugestiami, uwagami czy też pomysłami dotyczącymi naszego Jasła. Każdy głos jest dla nas ważny!

Działania miejskie wspierać będą: Magurski Park Narodowy oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie – Nadleśnictwo Kołaczyce.

Regulamin akcji znajduje się na miejskiej stronie internetowej pod adresem https://um.jaslo.pl/pl/pnacza-dla-jaslan/

Urząd Miasta w Jaśle