niedziela, 14 lipca, 2024

Polskie podręczniki dla winiarzy nagrodzone w Paryżu!

0
Polskie podręczniki dla winiarzy nagrodzone w Paryżu!
Udostępnij:

To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, dowód na to, że dobrze realizujemy postawione cele i zadania – powiedziała podczas ceremonii wręczania nagród OIV Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS. Sukces wydawniczy polskiej fundacji odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, przyczynił się znacznie do promocji polskiego winiarstwa w świecie.

Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina OIV (ang. International Organisation of Vine and Wine, OIV) – to organizacja międzynarodowa o profilu naukowo-technicznym skupiająca 47 państw. Utworzona została na mocy porozumienie podpisanego przez 35 państw w 2001 r. Zastąpiła Międzynarodowe Biuro Winorośli i Wina. Co roku OIV przyznaje nagrody w różnych kategoriach związanych z winiarstwem. Na konkurs OIV 2019 zgłoszono 51 prac z 15 krajów. 17 lipca br. w Genewie Międzynarodowe Jury OIV przyznało 11 Nagród i 9 Specjalnych Wyróżnień w 11 kategoriach. Jedną z głównych nagród przyznano za wydane przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i 2”. ( więcej o przyznanych nagrodach w różnych kategoriach tutaj: www.oiv.int/en/oiv-life/the-2019-oiv-awards-and-special-mentions-unveiled ).

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 15 października br. w Paryżu, w ambasadzie Chile.

With OIV Vice President Prof Dr Monika Christmann and Ambassador of Chile in France

To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy edukacyjnej i wydawniczej – odbierając nagrodę powiedziała Ewa Wawro prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS. – Jako pasjonaci polskiego winiarstwa postawiliśmy mocno na edukację. Nasza Fundacja Galicja Vitis prowadzi Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, to uczelnia, która kształci winiarzy – praktyków, uczy zawodu winiarza. Wydane przez na książki, to jedyne do tej pory podręczniki dla winiarzy w Polsce. Były bardzo potrzebne i winiarze na nie czekali.

W uprawę winorośli i produkcję wina w Polsce inwestują ludzie pochodzący z najróżniejszych profesji, stąd mamy ogromny głód wiedzy w tej dziedzinie – i to wiedzy często elementarnej. Zarówno Podkarpacka Akademia Wina, jak i przygotowany przez naszych wykładowców podręcznik, zawierający nie tylko techniczną wiedzę winiarską, ale poruszający też zagadnienia z zakresu prawa, marketingu czy kalkulacji kosztów cieszą się więc ogromnym powodzeniem – mówił Bogusław Pluta, biorący udział w ceremonii wręczenia nagród polski winiarz, absolwent Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i cz. 2” to praca zbiorowa pod redakcją Romana Myśliwca i Ewy Wawro. Autorami poszczególnych rozdziałów są wykładowcy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle (więcej o PAW www.akademiawina.org ), najlepsi specjaliści w Polsce w swoich dziedzinach. To nie tylko teoretycy, ale i praktycy, którzy swoją specjalistyczną wiedzę zdobywali przez lata doświadczeń. Książka adresowana jest do szerokiego grona osób zainteresowanych winiarstwem, właścicieli już istniejących winnic, jak i osób początkujących, winoogrodników i miłośników wina.

Ze względu na rozległość tematyki winiarskiej publikacja podzielona została na dwie części. Część pierwsza poświęcona jest zagadnieniom związanym z uprawą winorośli, część druga produkcji wina. W obu częściach zasadnicze zagadnienia obudowane są rozdziałami uzupełniającymi, jak historia, systematyka winorośli, marketing, enoturystyka, sztuka degustacji, prawo winiarskie.

okładki

Nasze książki to nie tylko podręczniki dla winiarzy, to także doskonała ilustracja tego, z czym zainteresowani winiarstwem muszą się zmierzyć. Winiarstwo to trudna sztuka, wymagająca ogromnego zaangażowania, kosztowna a także ryzykowna, bo uzależniona od wielu czynników środowiskowych i atmosferycznych. Ale umiejętnie prowadzona winnica i odpowiednia pielęgnacja wina, na każdym z etapów jego produkcji przynosi nie tylko spore zyski, ale daje także wiele satysfakcji. Nasze książki pokazują wszystkie te etapy krok po kroku. Tematyka jest jednak tak rozległa, że każdemu z rozdziałów należałoby poświęcić osobny podręcznik. To kolejne wyzwanie wydawnicze dla nas, z którym być może będziemy musieli się niedługo zmierzyć – podkreśla Ewa Wawro.

* * *

Fundacja Na rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis założona został w 2014 r. przez Romana Myśliwca, pioniera współczesnego polskiego winiarstwa. Jej czołowym działaniem jest Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle, która wyrasta na wiodącą w Polsce placówkę zajmującą się szkoleniami winiarskimi. Fundacja zasłynęła już w winiarskim świecie z organizowanego rokrocznie międzynarodowego konkursu Win o tej samej nazwie. „Galicja Vitis” to największy konkurs winiarski w Polsce, odbywający się zgodnie z międzynarodowymi ze standardami OIV dla tego typu konkursów.
Kolejnym sukcesem fundacji jest działalność wydawnicza, oprócz książek nagrodzonych przez OIV jako pierwsza ukazała się ”Ochrona winorośli”, (autor Janusz Mazurek).

Fundacja Galicja Vitis