wtorek, 9 sierpnia, 2022

Porozumienie zawarte. Będzie droga i lądowisko

0
Porozumienie zawarte. Będzie droga i lądowisko
Udostępnij:

Jest szansa, że szpital w Jaśle nadal będzie miał swój oddział ratunkowy. Samorządowcy miasta i powiatu dogadali się bowiem w sprawie lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Miasto da teren, powiat pieniądze na remont.

Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie zlikwidowany jeśli do końca roku nie będzie w Jaśle lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Takie rygorystyczne wymogi określił minister zdrowia.

(przeczytaj artykuł: Co będzie z jasielskim SOR-em? )

O zagrożeniu wiadomo było już od listopada 2011 r., ale dopiero teraz, kiedy szpital ma przysłowiowy nóż na gardle, nasi samorządowcy wzięli się ostro do roboty. Do batalii szpitala o utrzymanie SOR-u włączyło się miasto i powiat. Łaski jednak nikt tu robi, z usług szpitala korzystają przecież wszyscy mieszkańcy powiatu, a zapewnienie im właściwej opieki medycznej powinno być przecież priorytetem dla władz samorządowych.

Potrzebna jest droga

Termin jest krótki, pieniędzy, jak zawsze brakuje, jedynym wyjściem było zawarcie porozumienia między miastem i powiatem, co do wspólnej inwestycji. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się, że na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie istniejącego już, tymczasowego lądowiska dla samolotów lekkich, z którego korzysta Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar”. Lądowisko położone jest w Warzycach obok zakładu dawnych płyt wiórowych.

Największym problemem jest droga dojazdowa do lądowiska, ale nasi samorządowcy znaleźli wyjście. Miasto udostępni teren oraz pokryje koszty nabycia prawa własności pasa gruntu pod budowę drogi dojazdowej, powiat przekaże 200 tys. zł miastu na przystosowanie lądowiska dla potrzeb Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Zagłosowali za, ale „pogadać” musieli

O budowie lądowiska w Jaśle mówiło się już od lat, zabiegali o to m in. członkowie klubu Ikar. Jak to jednak w Jaśle często bywa, skończyło się na planach.

Niezależnie od starań klubu Ikar, lądowisko dla helikopterów powstać miało przy nowej Komendzie Powiatowej Policji, którą zaplanowano na działce przy ulicy Sroczyńskiego. Inwestycja wciąż jednak jest odkładana na później i nie wiadomo czy kiedykolwiek ruszy.

– Z tego, co pamiętam, jest przecież pozwolenie na budowę nowej siedziby komendy z lądowiskiem dla helikopterów, z którego miał korzystać także szpital. Ponieważ niedawno pojawiły się informacje o tym, że wraca się do pomysłu z budową komendy, myślę, że sensownym byłoby wybudowanie tego właśnie lądowiska albo przekazanie środków dla komendy powiatowej na ten cel. To byłoby działanie docelowe – mówił na sesji RPJ radny Adam Pawluś.

– Budowa jasielskiej komendy jest rozpatrywana, dokumenty budowlane są uzupełniane i aktualizowane na bieżąco. Ale z całą pewnością w wymaganym terminie lądowisko przy nowej komendzie nie powstanie – odpowiedział Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Terminy to jedno, pieniądze drugie. Budowa planowanego lądowiska przy komendzie to koszt ponad 800 tys. zł. Zarząd powiatu zaproponował więc tańszą wersję: prowizoryczny dojazd i dostosowanie tymczasowego lądowiska dla samolotów lekkich do wymogów określnych dla śmigłowców sanitarnych.

– Jest to najtańsze z możliwych rozwiązań. Droga, jak i samo lądowisko, wyłożona będzie płytami betonowymi. Znaczącym kosztem będzie tu oświetlenie tego lądowiska – podkreślił Tadeusz Górczyk, etatowy członek zarządu powiatu.

– Jazda po płytach, to coś takiego, jak jazda po progu zwalniającym. Współczuję temu pacjentowi, który będzie jechał w tej karetce po tych płytach. Co dwa metry kręgosłup dostanie „strzała” – skomentował radny Andrzej Stachurski.

– Myślę, że te 150 metrów, bo tyle będzie miała droga dojazdowa, dla pacjenta przewożonego karetką wysokiej klasy, nie stanowi większego problemu – odpowiedział Michał Burbelka, dyrektor szpitala.

– Gdybyśmy dzisiaj chcieli zrobić tymczasową drogę, utwardzoną, bitumiczną, to miasto, wcześniej czy później, przystępując do budowy właściwej drogi, musiałoby zedrwać asfalt – podkreślił Górczyk. – Byłoby to więc wyrzucanie pieniędzy w błoto. Może się okazać, że za dwa, trzy lata miasto będzie chciało przystąpić do budowy tej drogi, jeżeli znajdzie jakiegoś inwestora w tamtym rejonie.

Radni powiatu jasielskiego podyskutowali, a potem jednogłośnie przyjęli uchwałę o przekazaniu miastu 200 tys. zł na przystosowanie lądowiska dla potrzeb szpitala.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj