poniedziałek, 20 marca, 2023

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi ze Lwowa z wizytą w Starostwie

0
Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi ze Lwowa z wizytą w Starostwie
Udostępnij:

20 czerwca br. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi ze Lwowa spotkali się w Starostwie Powiatowym w Jaśle z Wicestarostą Jasielskim Franciszkiem Miśkowiczem. 

Wizyta związana jest z podziękowaniem dla towarzystwa za pomoc w organizacji odnowienia Mogiły Firlejowskiej w 2011 r. Towarzystwo wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, wspierały Fundację im. prof. Romana Saphiera w Jaśle w działaniach związanych z odnowieniem tego unikalnego pomnika. Po ponad 5 latach od odkrycia tej mogiły udało się to zrealizować.

Andrijiwka, dawniej Firlejówka, to miejsce na ziemi lwowskiej związane z bohaterską postawą jasielskich gimnazjalistów we wrześniu 1920 r. W okolicach tej wsi odbyła się bitwa, w której udział wzięli gimnazjaliści i profesor gimnazjum w Jaśle.

Początkowo pochowano ich w mogile wśród pół, dopiero trzy lata później urządzono grób z dużym drewnianym krzyżem, ogrodzony drewnianym płotkiem. Jednak żaden z tych elementów nie zachował się do naszych czasów. Do niedawna o grobie polskich bohaterów świadczyły jedynie resztki drewnianego krzyża w krzaku dzikiego bzu.

Do lokalizacji tego pochówku wiele starań przyłożyła Fundacja im. prof. R. Saphiera. Nawiązany był ścisły kontakt z mieszkańcami Andrijiwky (byłej Firlejówki), władzami regionu w Busku i władzami we Lwowie. Elementem edukacji patriotycznej stały się wyjazdy młodzieży z ILO w Jaśle na Ukrainę. Teraz odwiedzili nasz region przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie wraz z prezesem Janem Franczukiem.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

{gallery}galerie/lwow_starostwo{/gallery}

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj