czwartek, 18 sierpnia, 2022

Radni podzielili nadwyżkę, a nadwyżka podzieliła radnych

0
Radni podzielili nadwyżkę, a nadwyżka podzieliła radnych
Udostępnij:

Wczoraj jasielscy radni przyjęli uchwałę określającą szczegółowo na co przeznaczone zostanie ponad 4,3 mln zł nadwyżki budżetowej. Pójdą m.in. na remonty dróg i chodników, budynku socjalnego przy Franciszkańskiej, modernizację obiektów oświatowych, alejek cmentarnych i budowę kwater grzebalnych. Pól miliona zł dostanie JDK na zakup sprzętu kinowego.

Prawie jedna trzecia z zaoszczędzonych środków w budżecie miasta Jasła na koniec grudnia 2013 roku w wysokości ponad 4,3 mln zł przeznaczona zostanie m.in. na: przebudowę skrzyżowań ulic 3-go Maja z Baczyńskiego i Kościuszki z Kadyiego – 200 tys. zł, przebudowę chodnika przy ul. Grunwaldzkiej – 60 tys. zł, wykonanie projektu przebudowy kładki nad rzeką Wisłoką (Gądki) – 65 tys. zł, przebudowę ulicy bocznej od ulicy Na Kotlinę wzdłuż ulicy Lwowskiej – 80 tys. zł, przebudowę ulicy Wincentego Pola – 100 tys. zł, wykup działek pod modernizację ulicy Kolejowej -130 tys. zł, oraz przebudowę ulic – Wiśniowej, Rzecznej, Jagodowej i Robotniczej na łączną kwotę 150 tysięcy złotych.

300 tys. zł przeznaczono na wykonanie traktów pieszych i jezdnych w obrębie obiektów sportowo rekreacyjnych MOSiR, 70 tys. zł na remont stadionu przy ulicy Sportowej i 45 tys. zł na zakup przez MOSiR bramki startowej i rowerów BMX.

Gruntownego remontu doczekają się lokale socjalne przy ul. Franciszkańskiej 4. Na to zadanie radni przeznaczyli łącznie 420 tys. Kontynuowana będzie budowa kwater grzebalnych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Zielonej wraz z przebudową alejek spacerowych na cmentarzach komunalnych przy ulicy Zielonej i Gajowej – łącznie 340 tys. zł. 63 tys. zł pójdzie na poprawę wizerunku ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego przy ulicy Kwiatowej, 65 tys. zł na remont ogrodzenia i ławek w Parku Miejskim, 15 tys. zł na budowę placu zabaw na osiedlu Śródmieście.

500 tys. zł radni przeznaczyli na zakup sprzętu do projekcji filmowych w JDK, a 150 tys. zł na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowej kaplicy gimnazjalnej (Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM).

Podjęciu uchwały, w zaproponowanej przez burmistrza wersji, towarzyszyły burzliwe dyskusje radnych. Temat nie był omawiany na posiedzeniach poszczególnych komisjach Rady i został rekomendowany, jako uzupełnienie porządku obrad poniedziałkowej sesji dopiero w piątek w godzinach popołudniowych. Po dyskusji i wbrew opinii komisji finansowo-budżetowej Rada uzupełniła porządek obrad i po prezentacji zmian budżetowych oraz miejscami bardzo burzliwej dyskusji, obrady zostały przerwane, a radni zyskali czas na odbycie posiedzeń komisji i wnikliwsze poznanie uzasadnienia wprowadzanych zmian. Obrady kontynuowane były wczoraj. I znowu nie obyło się bez różnicy zdań wśród radnych, merytoryczną dyskusję zastępowały jednak często przepychanki i „pyskówki”. Skończyło się jak zwykle. Tradycyjny podział głosów, zgodny z układem sił w Radzie, był do przewidzenia. Za przyjęciem zmian w budżecie miasta Jasła na 2014 rok, podobnie jak za zmianą porządku obrad, głosowało 11 radnych: Elżbieta Bernal, Krzysztof Czeluśniak, Maria Filip-Niwelt, Maria Jagielska, Józef Kędrek, Adam Koszelnik, Roman Kościow, Alicja Myśliwiec, Alicja Nowosielska, Jan Pierzchała i Leszek Zduński. 5 radnych wstrzymało się od głosu: Urszula Czyżowicz, Wacław Dusza, Henryk Rak, Maria Szańca i Stanisław Zając. Mimo obecności na sesji udziału w głosowaniu nie brali: Andrzej Dybaś i Janusz Przetacznik. Nieobecni byli: Krystyna Sikora, Tadeusz Stachaczyński i Andrzej Trzop.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj