czwartek, 2 lutego, 2023

Redyk Karpacki „Transhumance 2013”

0
Redyk Karpacki „Transhumance 2013”
Udostępnij:

Zanim przedstawię Państwu tę wyjątkową inicjatywę kryjącą się pod wyżej wymienionym tytułem, postaram się w skrócie wytłumaczyć znaczenie może dla niektórych nieznanych, obco brzmiących pojęć.

A więc zacznijmy od początku…Przed wieloma laty, w sezonie letnim pasterze wołoscy wędrowali sercem Europy – łukiem Karpat, przepędzając trzodę – głównie owce, po ustalonych szlakach z pastwisk nizinnych na górskie hale. Tak więc w skrócie pasterstwo transhumacyjne to nic innego niż pasterstwo wędrowne, któremu dziś zawdzięczamy, my – mieszkańcy Europy środkowej wspólne Karpackie korzenie. I teraz to już sprawa prosta bo Redyk jest reliktem transhumancji w Polsce. Takim to sposobem i słowem wstępu zapraszam na kilka słów o Redyku Karpackim „Transhumance 2013”.

To międzynarodowy projekt kulturowy nawiązujący do wielowiekowej wędrówki pasterzy wołoskich z owcami, których skutkiem było zasiedlenie Karpat i powstanie wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskie. Przyjął on formę ponadnarodową i archaiczną, przez obszary górskie Rumunii, Ukrainy, Polski i Czech wędrują pasterze wraz z owcami w dziennym, naturalnym rytmie wypasu. Stała obsługa – 5 zawodowych pasterzy( z Polski, Rumunii i Ukrainy), osły, psy i konie oraz 2 stada owiec o łącznej liczbie 600 sztuk. Do pokonania mają 1200 kilometrów. Planowany czas ich wędrówki to ponad 100 dni.

Tej wyjątkowej oddolnej inicjatywie przyświeca wiele celów. Jednym z nich jest międzynarodowe spotkanie ludzi Karpat , ich integracja, możliwość poznania i pokazania bogactwa kulturowego różnych górskich regionów, promocja i pielęgnacja tradycji karpackich, produktów regionalnych. Dlatego też „Redykowi Karpackiemu” będą towarzyszyły liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Niektóre z nich odbędą się bezpośrednio na jego trasie, inne zaś będą nawiązywały do idei tego wyjątkowego projektu. Kolejnym, niemniej ważnym celem Redyku jest zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze i ekologiczne Karpat, promowanie walorów zdrowotnych, turystycznych i geograficznych, unikatowości przyrody oraz pokazanie sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich. W efekcie wędrówki Redyku planowane jest również wytyczenie szlaku turystyki kulturowej, wydanie albumu oraz powstanie reportażu z tej górskiej wędrówki.

O wyjątkowości, nietuzinkowości i skali projektu świadczą liczne patronaty m.in. Konwencji Karpackiej, Ambasady Polskiej w Rumunii, Konsula Generalnego RP na Ukrainie, Marszałków Sejmu RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałków Województw: Małopolskiego, Podkarpackiego i Śląskiego. Przy realizacji projektu współpracuje bardzo wielu partnerów z całej Polski, Rumunii, Czech i Ukrainy. Sprawcą tego niesamowitego zaangażowania wielu ludzi na różnym szczeblu administracji, na różnych stanowiskach, o różnych zainteresowaniach i różnej narodowości jest osoba, o której nie da się nie wspomnieć. Piotr Kohut – baca z Koniakowa, prezes Fundacji „Pasterstwo Transhumacyjne” to pomysłodawca i realizator tego projektu. Osobiście wraz ze stadem owiec i w towarzystwie pasterzy różnej narodowości uczestniczy w wędrówce przez Karpaty realizując ideę przyświecającą „Transhumacji 2013”.

W dniu 11 maja 2013 w Rumuńskiej miejscowości Rotbav miała miejsce uroczysta Inauguracja „Redyku Karpackiego 2013” . Tego dnia prócz licznych występów folklorystycznych, pokazów sztuki ludowej m.in. kulinarnej i rzemiosła ludowego, Redyk Karpacki ruszył w drogę. Żegnany przez licznych turystów, partnerów projektu, władze państwowe ruszył by rozpalać watrę w sercach ludzi, którym bliskie są Karpaty.

Tak też się składa, że Redyk Karpacki na swej trasie przemarszu ma przepiękny Beskid Niski i sąsiedni Beskid Sądecki. W ramach wędrówki pasterze wraz z owcami przemieszczać się będą w obrębie powiatu krośnieńskiego, jasielskiego, gorlickiego i nowosądeckiego. Koordynatorem działań związanych z przejściem „Redyku Karpackiego” na wyżej wymienionym regionie jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Zielony”. Na trasie Redyku w tej części Beskidów przewidziano wiele atrakcji, zarówno dla turystów jak i mieszkańców. Będą to spotkania dotyczące kultury pasterskiej, konferencje popularnonaukowe, wydarzenia plenerowe. Przewidywanym terminem pobytu Redyku w regionie jest 17-30 lipiec. Partnerami lokalnymi Redyku Karpackiego są również Magurski Park Narodowy, Nadleśnictwo Piwniczna, Nawojowa, Łosie, Gorlice, Dukla. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli również lokalni starości: Mirosław Wędrychowicz, Jan Golonka, Adam Kmiecik i Jan Juszczak.

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszam do śledzenia strony internetowej www.redykkarpacki.pl na której zamieszczane są informacje na temat aktualnych wydarzeń, relacje z poszczególnych etapów trasy i aktualności.

dr

{gallery}galerie/redyk_inauguracja{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj