wtorek, 25 czerwca, 2024

Reprezentanci Jasła w finale ogólnopolskiej olimpiady

0
Reprezentanci Jasła w finale ogólnopolskiej olimpiady
Udostępnij:

W ubiegłym tygodniu, w Poznaniu, rozegrany został centralny etap XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności. Jej organizatorem był poznański Uniwersytet Przyrodniczy oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. W gronie 46-u uczniów z 26-u szkół z całej Polski, którzy po eliminacjach szkolnych i okręgowych zakwalifikowali się do tych rozgrywek po raz kolejny nie zabrakło reprezentantów Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Byli to: Ewelina Mokrzycka i Seweryn Białoń, kształcący się w zawodzie technika technologii żywności, którzy w tegorocznej edycji Olimpiady wywalczyli sobie tytuły finalistów.

Współzawodnictwo przebiegało w dwóch etapach. Pierwszego dnia rozgrywek uczestnicy rozwiązywali zadania testowe, a w dniu następnym rozegrana została część ustna. Na rozstrzygnięcie Olimpiady oraz uroczystość rozdania nagród, dyplomów i zaświadczeń przybyli szczególni goście – profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Fakt ten, jak również wspaniała, reprezentacyjna sala Kolegium Rungego UP w Poznaniu, w której odbywała się gala, dodatkowo podkreśliły rangę i prestiż tego wydarzenia.

Urozmaiceniem konkursowych zmagań i niemałą atrakcją dla ich uczestników była przejażdżka zabytkowym tramwajem przez główne dzielnice Poznania, spacer po poznańskiej starówce oraz odwiedzenie Katedry Biotechnologii UP w Poznaniu.

Start w tak ważnym konkursie wymagał od zawodników dokładnej znajomości wielu zagadnień technologiczno-przetwórczych, analitycznych i ekonomicznych, a sama rywalizacja, jak podkreślił Przewodniczący Komisji Oceniającej, profesor Zbigniew Czarnecki z Uniwersytetu Przyrodniczego, przebiegała na wysokim, wyrównanym poziomie. Tym bardziej cieszy sukces naszych reprezentantów. Nagrodą za trud przygotowań, prócz niewątpliwej satysfakcji, jest zwolnienie finalistów z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz indeks na wybraną uczelnię kształcącą na kierunkach branży spożywczej. Udział w tych osiągnięciach mają też nauczycielki przedmiotów zawodowych – Urszula Ochała, Teresa Szczudło i Lidia Gicala, które zaangażowały się w przygotowanie uczniów do Olimpiady.

Uczniom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

ZSUiS Jasło                

{gallery}galerie/17_rok/olimpiada{/gallery}