wtorek, 18 czerwca, 2024

Skazani dzieciom już od 10 lat

0
Skazani dzieciom już od 10 lat
Udostępnij:

Już po raz kolejny skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Jaśle udowodnili, że dzielenie się z osobami, które mają jeszcze mniej od nich sprawia wiele radości i satysfakcji.

 

Pomysł organizacji akcji charytatywnych organizowanych pod nadzorem wychowawcy przez skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Jaśle narodził się 10 lat temu – podkreśla jej pomysłodawca wychowawca ds. kulturalno-oświatowych Piotr Chmielewski. Skazani od początku akcji w ramach programu resocjalizacyjnego „Skazani Dzieciom” bardzo chętnie angażują się w zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu sportowego dla dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno Wychowawczego „Nasz Dom” w Jaśle, Domu Dziecka w Wolicy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jaśle. Od tej pory regularnie w Dzień Dziecka i Dzień Świętego Mikołaja wychowawca, psycholog i reprezentacja skazanych udają się odwiedzić podopiecznych tych instytucji by podzielić się z tymi, którzy mają jeszcze mniej.

W tym roku akcja charytatywna związana z Dniem Dziecka swój finał miała kilka dni później niż wypadało to Święto, ale uroczysta oprawa nie odbiegała od tej z lat poprzednich. Oprócz prezentów w postaci sprzętu sportowego, grupa 8 osadzonych wraz z wolontariuszką Joanną Baran zaprezentowała podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej przedstawienie” Bajkowy Pociąg”. Przedstawienie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Po poczęstunku osadzeni  mieli okazję rozmawiać z podopiecznymi tej instytucji poznając osoby z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Skazani po powrocie do Zakładu Karnego wyrażali zadowolenie z uczestnictwa w programie „Skazani Dzieciom” i podkreślali, że warto pomagać innym, wyrażali zainteresowanie kolejną edycją programu. Potwierdzili, że spotkania z osobami niepełnosprawnymi pozwalają stać się bardziej tolerancyjnymi i pozwalają choć trochę zrozumieć czym jest niepełnosprawność.

mjr Grzegorz Borek, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/skazani_dzieci{/gallery}