Sukces wydawniczy Fundacji GALICJA VITIS. Książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i 2” nagrodzone przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina OIV w Paryżu.
Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina OIV (ang. International Organisation of Vine and Wine, OIV) – to organizacja międzynarodowa o profilu naukowo-technicznym skupiająca 47 państw. Utworzona została na mocy porozumienie podpisanego przez 35 państw w 2001 r. Zastąpiła Międzynarodowe Biuro Winorośli i Wina.
17 lipca br. w Genewie Międzynarodowe Jury OIV przyznało 11 Nagród i 9 Specjalnych Wyróżnień wśród 51 prac zgłoszonych w konkursie przez 15 krajów. Jedną z głównych nagród przyznano za wydane przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i 2”. ( więcej o przyznanych nagrodach w różnych kategoriach tutaj: www.oiv.int/en/oiv-life/the-2019-oiv-awards-and-special-mentions-unveiled )
Książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i cz. 2” to praca zbiorowa pod redakcją Romana Myśliwca i Ewy Wawro. Autorami poszczególnych rozdziałów są wykładowcy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle (więcej o PAW www.akademiawina.org ), najlepsi specjaliści w Polsce w swoich dziedzinach. To nie tylko teoretycy, ale i praktycy, którzy swoją specjalistyczną wiedzę zdobywali przez lata doświadczeń. Książka adresowana jest do szerokiego grona osób zainteresowanych winiarstwem, właścicieli już istniejących winnic, jak i osób początkujących, winoogrodników i miłośników wina.
Ze względu na rozległość tematyki winiarskiej publikacja podzielona została na dwie części. Część pierwsza poświęcona jest zagadnieniom związanym z uprawą winorośli, część druga produkcji wina. W obu częściach zasadnicze zagadnienia obudowane są rozdziałami uzupełniającymi, jak historia, systematyka winorośli, marketing, enoturystyka, sztuka degustacji, prawo winiarskie.
– Nasze książki to nie tylko podręczniki dla winiarzy, to także doskonała ilustracja tego, z czym zainteresowani winiarstwem muszą się zmierzyć. Winiarstwo to trudna sztuka, wymagająca ogromnego zaangażowania, kosztowna a także ryzykowna, bo uzależniona od wielu czynników środowiskowych i atmosferycznych. Ale umiejętnie prowadzona winnica i odpowiednia pielęgnacja wina, na każdym z etapów jego produkcji przynosi nie tylko spore zyski, ale daje także wiele satysfakcji. Nasze książki pokazują wszystkie te etapy krok po kroku. Tematyka jest jednak tak rozległa, że każdemu z rozdziałów należałoby poświęcić osobny podręcznik. To kolejne wyzwanie wydawnicze dla nas, z którym być może będziemy musieli się niedługo zmierzyć. Przyznana przez OIV prestiżowa nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i zarazem wyzwaniem do dalszej działalności wydawniczej – podkreśla Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis (więcej o fundacji www.galicjavitis.pl)
* * *
„Winorośl i wino. Wiedza i praktyka” – cz. 1i 2., bogato ilustrowane podręczniki wiedzy teoretycznej i praktycznej. Format: B5 (165×235 mm), ok. 300 stron każda, w pełnym kolorze na papierze kredowym, oprawa twarda.
Praca zbiorowa pod redakcją: Roman Myśliwiec, Ewa Wawro.
Autorzy cz.1 : Roman Myśliwiec, dr Janusz Mazurek, Ewa Wawro, Wojciech Bosak
Autorzy cz.2 : Piotr Stopczyński, Roman Myśliwiec, Wojciech Bosak, Ewa Wawro, Monika Bielka Vescovi, Bartosz Wilczyński, Radosław Froń.
Książki można kupić bezpośrednio od wydawcy oraz w wybranych księgarniach internetowych i sklepach branżowych.
Fundacja Galicja Vitis