niedziela, 14 sierpnia, 2022

„Święty Jan Paweł II i Rodzina” na jasielskim rynku

0
„Święty Jan Paweł II i Rodzina” na jasielskim rynku
Udostępnij:

Na płycie jasielskiego rynku oglądać można wystawę fotografii Adama Bujaka oraz Arturo Mariego pt. „Święty Jan Paweł II i Rodzina”. Uroczyste otwarcie odbyło się wczoraj, wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnego samorządu, duchowieństwa oraz mieszkańcy Jasła. Niezwykle sympatycznym akceptem były występy dzieci. – Wystawa ta przedstawia spotkania Ojca Świętego z młodymi ludźmi, z całymi rodzinami oraz lokalnymi środowiskami. Ukazane zostały w niej także ważne momenty w życiu każdej chrześcijańskiej wspólnoty – sakramenty chrztu i małżeństwa. Ekspozycja uzupełniona jest fragmentami nauk papieskich, wygłoszonych podczas licznych spotkań modlitewnych, zwłaszcza podczas Światowego Spotkania Rodzin oraz obchodów jubileuszu rodzin – mówiła Maria Szańca, kurator wystawy.
Ekspozycję, która wystawiona będzie na rynku do 30 czerwca, honorowym patronatem objął biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Jasło zawsze było z papieżem, od samego początku ta płyta rynku jest świadkiem jedności mieszkańców tego miasta z papieżem. Jan Paweł II był Honorowych Obywatelem naszego miasta, nie możemy więc zapominać także o tym, który był jednym z nas. Jesteśmy wdzięczni naszemu rodakowi za jego życie, jego nauczanie, za jego miłość i za jego świętość. W szczególny sposób chcemy dzisiaj dotknąć tej świętości, takiej zwyczajnej, pochylającej się nad dzieckiem, nad młodzieżą, starszym człowiekiem, nad chorym, ale także zauważającym rodzinę. Pani kurator wystawy zapisała piękne słowa: „ Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. I obyśmy o tym właśnie pamiętali, kiedy będziemy patrzeć na poszczególne obrazy tej wystawy – mówił ks. dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiaty farnej.

Po krótkich, oficjalnych wystąpieniach zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Jaśle oraz podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy w Nowym Żmigrodzie i Przysiekach. Kończącą spotkanie „Barkę”, ukochaną przez Jana Pawła II odśpiewali wszyscy zebrani.

Teresa Furmanek-Wnęk, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle, na otwarcie wystawy przyszła z klasą IV b. – Wzruszenie nas ogarnia jak patrzymy na Jana Pawła II, w różnych etapach jego życia i zawsze otoczeniu ludzi, tych najmniejszych i tych najstarszych – powiedziała w rozmowie z nami.

Podkreślając wychowawczą dla młodzieży rolę wystawy nauczycielka zaznaczyła, że należy wciąż powtarzać i utrwalać w nich nawyki korzystania z wiedzy przekazywanej im, nie tylko w szkole czy podręcznikach. – Nasz dzisiejszy udział jest deklaracją i potwierdzeniem tego, że są to tematy dla nas bliskie i ważne, i że jesteśmy tu, gdzie powinniśmy teraz być – podkreśliła.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii: Wystawa o życiu św. Jana Pawła II

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj