środa, 7 grudnia, 2022

Uczniowie z Kołaczyc w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”

0
Uczniowie z Kołaczyc w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”
Udostępnij:

W dniach 9-10 listopada br. w Krakowie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. W gronie dwudziestu sześciu finalistów z całej Polski znaleźli się uczniowie klasy II c: Weronika Rak i Kamil Niedźwiedzki.

Konkurs, organizowany przez Fundację Underground, był częścią projektu pn. „Kaczmarski. Cztery źródła niepokoju”. Tegoroczna edycja poświęcona została „Limerykom o narodach” Jacka Kaczmarskiego, a co za tym idzie, w warstwie historycznej – konfliktom międzynarodowym, zaś w warstwie artystycznej – limerykowi jako gatunkowi literackiemu.

Droga do finału nie była łatwa. Kamil i Weronika, pod kierunkiem Grażyny Żygłowicz, przygotowali trzy prace pisemne. Pierwsza dotyczyła limeryku jako gatunku literackiego, druga – wybranego konfliktu geopolitycznego, do którego odniesienie znajduje się w utworze Jacka Kaczmarskiego pt. „Limeryki o narodach”, natomiast trzecia polegała na napisaniu własnego limeryku o dowolnej tematyce, zawierającego nawiązanie do tzw. „małej ojczyzny” autora.

Zadaniem uczestników konkursu w finale kategorii indywidualnej było zaprezentowanie i obronienie prac przed komisją konkursową, złożoną z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, w oparciu o przygotowane prezentacje multimedialne. Finaliści musieli wykazać się dużą wiedzą historyczną i literacką, umiejętnościami prezentacji i obrony swojego stanowiska.

Po konkursowych zmaganiach i związanym z tym wielkim stresie finaliści mogli się odprężyć podczas koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego w niezwykłej scenerii Muzeum Armii Krajowej, a także wziąć udział w lekcji historii i zwiedzaniu zbiorów Muzeum.

LO Kołaczyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj