czwartek, 28 marca, 2024

Uroczystość 145-lecia istnienia Gimnazjum i Liceum im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle

0
Uroczystość 145-lecia istnienia Gimnazjum i Liceum im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle
Udostępnij:

Uroczystą mszą świętą rozpoczęto dzisiaj 145-lecie I LO w Jaśle. W obchodach wzięli udział uczniowie, absolwenci szkoły, byłe i obecne grono pedagogiczne oraz władze samorządowe.

Obchody jubileuszu 145-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle, pod przewodnictwem ks. dr hab. Andrzeja Garbarza. Następnie, po mszy uczestnicy udali się do budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

– Dzisiejsza uroczystość to oddanie hołdu wszystkim profesorom i uczniom jasielskiego gimnazjum i liceum, którzy na przestrzeni 145 lat kształtowali oblicze tej szkoły, jednej z najstarszych na Podkarpaciu. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi jasielskie gimnazjum i liceum na trwale wpisało się w historię Jasła i regionu, wychowując i kształcąc rzesze wybitnych specjalistów, którzy swoją pracą służyli i służą Ojczyźnie… Ludzi oddanych swojej pasji, otwartych na świat i drugiego człowieka – mówił dyrektor szkoły Zbigniew Waszkiel. – Możemy obecnie być dumni, że jesteśmy kontynuatorami wspaniałej tradycji jasielskiego gimnazjum i piszemy dalsze karty historii szkoły – dodał.

Podczas sesji naukowej swoje wykłady wygłosili: prof. Barbara Weigl – pracownik naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M.Grzegorzewskiej w Warszawie, dyrektor Instytutu Psychologii Stosowanej i Krystyna Weigl, dr Grzegorz Ochała – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kamil Ruszała – student Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Myśl o założeniu Gimnazjum w Jaśle pojawiła się w 1862 roku. Sześć lat później odbyło się po raz pierwszy uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Gimnazjum od początku starało się zaszczepić w swoich uczniach ducha patriotyzmu, a najlepszym przykładem wypełnienia tej roli są takie postaci jak: Stanisław Pigoń – historyk literatury polskiej, wydawca i pedagog, Hugo Steinhaus, matematyk i aforysta, autor Kalejdoskopu matematycznego, Stanisław Pawłowski, polski geograf, rektor Uniwersytetu Poznańskiego, wiceprezydent Międzynarodowej Unii Geograficznej oraz Rudolf Weigl, biolog, wynalazca pierwszej skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi, którego biografię przedstawili na dzisiejszym spotkaniu członkowie jego rodziny.

W czasie II wojny światowej szkoła przeżywała swój ciężki okres, bowiem została doszczętnie zniszczona. Ocalał jedynie budynek sali gimnastycznej i kaplica gimnazjalna pod wezwaniem św. Stanisława BM. Po zakończeniu wojny, z pomocą dyrektora Jana Lisowskiego, powstał w 1962 r. nowy gmach szkoły, którego aulę nazwano później jego imieniem.

Aktualnie jest to Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszcza 643 uczniów w 20 oddziałach klasowych. Wysoki poziom nauczania widoczny jest w licznych osiągnięciach na olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Weronika Samborska

fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/145lecie_ilo{/gallery}