piątek, 4 października, 2024

W drodze do świętości

0
W drodze do świętości
Udostępnij:

„Jan Paweł II powołany do świętości” – to temat przewodni wystawy zorganizowanej przez jasielskich numizmatyków z okazji kanonizacji największego z Polaków. Eksponaty pochodzące ze zbiorów prywatnych: medale i monety obiegowe jak i kolekcjonerskie, wydane w różnych okresach życia Jana Pawła II, banknoty, znaczki i pocztówki , a także okolicznościowe dokumenty, druki i wydawnictwa przedstawiają Jego cały pontyfikat i kanonizację.

To niezwykle cenne eksponaty – podkreślił podczas wczorajszego otwarcia wystawy Marek Czarnecki, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Jaśle. – Wiele z nich to rzadkie okazy, wybite w niewielkiej ilości egzemplarzy. Są tu w przeważającej części te, które pojawiły się w oficjalnym obiegu na terenie naszego kraju, ale i takie, które pojawiły się również poza jego granicami. Wśród nich jest akrylowa moneta afrykańska, wydana z okazji pielgrzymki Jana Pawła na ten kontynent.

Na wystawie prezentowana jest także księga kondolencyjna, w której mieszkańcy Jasła dokonywali wpisów po śmierci Jana Pawła II.

Z okazji kanonizacji jasielscy numizmatycy wypuścili serię wycofanych już z obiegu banknotów z okresu PRL-u, z okolicznościowym nadrukiem związanym z tym wydarzeniem, a do tego koperty, karty pocztowe, zaproszenia, plakaty i foldery.

Dla kolekcjonerów to jest gratka. Mamy też pieczęć okolicznościową, którą można przybić na pamiątkowych dokumentach – dodał Czarnecki.

Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle zwrócił uwagę na związki Jana Pawła II z Jasłem.

Nasze miasto już od samego początku pontyfikatu starało się w jakiś sposób uhonorował Jana Pawła II, mamy w Jaśle ulicę JP II , mamy dzwon w kolegiacie farnej, upamiętniający pobyt metropolity krakowskiego Karola Wojtyły i wreszcie Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła – wyliczał Sepioł. – Na wystawie prezentujemy m.in. wyciąg z okolicznościowej uchwały Rady Miejskiej Jasła, uroczysty akt nadania tytułu oraz zdjęcia z audiencji, podczas której delegacja na czele z ówczesnym burmistrzem Andrzejem Czerneckim oficjalnie wręczyła Janowi Pawłowi II atrybuty świadczących o wpisaniu Ojca Świętego w poczet honorowych obywateli naszego miasta.

Oficjalna delegacje władz Jasła była w Watykanie już dwa razy. Po raz pierwszy w 1998 r., dziękując za ustanowienie św. Antoniego patronem Jasła, drugi raz w 2000 r., kiedy papież osobiście przyjął Honorowe Obywatelstwo Miasta Jasła. Delegacji miasta nie zabraknie także na placu św. Piotra podczas uroczystości kanonizacyjnych. Do Watykanu pojadą burmistrz Andrzej Czernecki, jego zastępca Antonim Pikulem i przedstawicielem Rady Miejskiej Jasła.

Trudno aby Jasło w tej wyjątkowej chwili nie było tam obecne – podkreślił Czernecki.

Wystawa „Jan Paweł II powołany do świętości” oglądać będzie można do końca czerwca br. W Muzeum Regionalnym w Jaśle prezentowana będzie do 2 maja, następnie przeniesiona zostanie do Banku PEKAO S.A. przy ulicy Staszica 6 (I piętro), gdzie będzie można ją zwiedzić do końca maja. Na koniec wystawa trafi do Banku Spółdzielczego w Bieczu Oddział w Jaśle przy ulicy Stromej 2, gdzie pozostanie do 30 czerwca. Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe, w obu placówkach bankowych prezentowana będzie tylko część ekspozycji.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/wystawa_kanonizacja{/gallery}