piątek, 24 maja, 2024

W Jaśle zapłacisz telefonem za parking

0
W Jaśle zapłacisz telefonem za parking
Udostępnij:

Korzystający z płatnych parkingów w Jaśle będą mogli za miejsce postojowe zapłacić telefonem. Wystarczy telefon z dostępem do internetu i rejestracja na specjalnym koncie operatora.

Wprowadzenie systemu mobilnych płatności ma być ułatwieniem dla kierowców. Potwierdzenie dokonania opłaty zostanie w formie elektronicznej umieszczone na odpowiednim serwerze pozwalającym na elektroniczną weryfikację wniesionej opłaty.

Osoba, która posiada telefon z aplikacją z dostępem do internetu będzie musiała utworzyć swoje konto u operatora, następnie dokonać na nie przedpłaty, po to by mieć środki pieniężne na swoim koncie. Wjeżdżając w płatną strefę rozpoczynamy parkowanie poprzez zalogowanie się na swoim koncie i wybranie miasta – wyjaśnia Marcin Gustek, zastępca kierownika wydziału inwestycji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w UMJ.

W Jaśle jest tylko jedna strefa parkingowa, w większym miastach może ich być nawet kilka. – Na swoim koncie możemy wgrać różne możliwości i korzystać ze wszystkich stref parkingowych, które ten operator obsługuje. Do każdego miasta przypisane są dokładne zasady, czyli gdzie obowiązuje strefa, w jakich godzinach, dniach i stawkach – to wszystko rozpoznaje strona operatora – mówi M.Gustek.

A co z kontrolą dokonania obowiązujących opłat? Kierowcy korzystający z tej formy płatności będą zobowiązani do umieszczenia naklejki operatora systemu płatności na przedniej szybie pojazdu w widocznym miejscu. Ułatwi to kontrolę płatnych stref. Służby kontrolujące korzystając ze swoich urządzeń z dostępem do internetu, wpiszą numer rejestracyjny pojazdu i od razu wiadomo będzie, czy kierowca uiścił opłatę.

Dużym plusem dla miasta wynikającym z wprowadzenia takiego systemu jest brak dodatkowych kosztów, operatorzy pobierają prowizję tylko od sprzedanych opłat. To zazwyczaj od 5 do 10 % prowizji.

– Dzisiaj miasto płaci 10 procent, czyli 10 groszy od ceny jednorazowej karty wszystkim punktom, które je sprzedają. W przypadku mobilnego systemu płatności miasto nie będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Prowizja nie będzie wyższa niż uchwalona przez Radę Miejską Jasła, czyli nie wyższa niż 10 procent – dodaje M.Gustek.

Miasto nie zapłaci także za kampanie promocyjną i zmiany oznakowania płatnych stref – to bierze na siebie operator.

– W wielu miastach ten system już funkcjonuje. Osoba, która jest już tam zarejestrowana doda tylko do swojego konta miasto Jasło, a operator już ma w aplikacji regulamin stref parkingowych w danym mieście – zachwala Gustek.

A dlaczego nie sms?

– Operatorzy mobilnych płatności oferują uiszczanie tej opłaty przez sms-y, ale w praktyce to się nie sprawdza. Sms-y przychodzą często z opóźnieniem, spowodowanym na przykład przeciążeniem sieci. Bywało tak, że przy kontroli służb miejskich w systemie nie było potwierdzenia faktu, że opłata parkingowa została uiszczona. Z tego tytułu były reklamacje. Dlatego teraz stosuje się system mobilnej płatności, ale poprzez internet – wyjaśnia Gustek.

Miasto, po ogłoszeniu, przyjętej podczas poniedziałkowej sesji uchwały Rady Miejskiej Jasła, w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, wybierze w trybie konkurencyjnym operatora, za którego pośrednictwem będą uiszczane opłaty za parkowanie. – Za pomocą telefonu można będzie płacić najprawdopodobniej już od września br. – informuje Agata Koba, rzecznik prasowy UMJ.

Ewa Wawro