Ponad 70 tys. złotych to kwota, którą uzbierano w Jaśle podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do akcji włączyło się 310 wolontariuszy, którzy od rana spacerowali po ulicach miasta Jasła, zachęcając do składania datków w szczytnym celu. Hasłem wydarzenia było: Na ratunek!
Do tegorocznego 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaśle powołano dwa sztaby, pierwszy – przy Jasielskim Stowarzyszeniu „Consensus”, którego szefem była Agnieszka Mazur, drugi – przy Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie funkcję szefa objął Aleksander Chwedeńczuk. – Jak co roku Jasło uczestniczy w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przygotowania rozpoczęliśmy trzy miesiące temu od zebrania wolontariuszy i wszystkich odpowiednich dokumentów, które muszę być złożone dużo wcześniej – mówił Chwedeńczuk.
Do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w tym roku zgłosiło się blisko 400 wolontariuszy. 310 z nich wyruszyło na ulice miasta Jasła, by wspomóc akcję, tj. o 40 więcej niż w roku ubiegłym. – Dostaliśmy 310 ankiet, więc musieliśmy zrobić selekcję. Przeprowadza się ją bardzo trudno. Braliśmy przede wszystkim pod uwagę wiek wolontariuszy, by nie byli zbyt młodzi; wcześniejsze zbiórki – gdy ktoś zbierał wcześniej z dobrymi wynikami, jak również zbieramy opinie od samych nauczycieli – kontynuował szef sztabu MDK.
Już od godziny 14-tej odbywał się pokaz ratownictwa medycznego. Mogliśmy zobaczyć prezentacje sztucznego oddychania, czy udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku.
O 15-tej w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle rozpoczął się Maraton Zumba Fitness, który został zorganizowany przez instruktorkę Katarzynę Przepiórka-Caputę w ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. – Razem z Jasielskim Stowarzyszeniem „Consensus” zorganizowaliśmy dzisiejszy maraton Zumba Fitness. Dziewczyn jest mnóstwo, około 60 osób. Maraton trwa dwie godziny, dziewczyny powoli zaczynają tracić siły, ale walczą zawzięcie. Robią to przecież, by wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – mówiła Katarzyna Przepiórka – Caputa, instruktorka zumby, organizator wydarzenia.
W maratonie wzięły również udział instruktorki z Dębicy (Paulina Korga) i Sanoka (Edyta Zakrzewska). – Jak co roku wspieramy to wspaniałe przedsięwzięcie, by uzbierać jak najwięcej pieniędzy dla fundacji WOŚP. Mamy nadzieję, że nasza pomoc jest jak najbardziej potrzebna i uda nam się zebrać dużą sumę – mówiła Paulina Korga. Uczestniczki świetnie się ruszają, mają dobrą kondycję, a przede wszystkim dobrze się bawią. Jestem naprawdę bardzo zadowolona z frekwencji. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu jak to dzisiejsze – dodała.
Z okazji 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na jasielskiej scenie wystąpili:
Garage Rock z Gorlic, który powstał w 2008 roku. W jego skład wchodzi czterech utalentowanych, młodych muzyków, którzy wykonują utwory na styl punka i rocka. Wzorują się na polskich kapelach: KSU czy Oddział Zamknięty, tworząc również własne, ciekawe kompozycje.
Afera Blues Group, zespół z Jasła, który od samego początku wzorował się na takich wykonawcach jak: Gary Moore, Stevie Ray Voughan, Eric Clapton, czy B.B. King. W jego skład wchodzą: Zbyszek „bynek” Wypasek – wokal, harmonijka, Piotrek „piter” Łożański – gitara lead, Wojtek „nowy” Nowicki – instrumenty klawiszowe, Paweł „red bull” Juryś – trąbka, Łukasz „spike” Motkowicz – saxofon altowy, Michał „chmiel” Chmielewski – puzon, Marcin „koniu” Ochoński – bass, Paweł Bek – gitara rhythm, Krzyś „piniu” Płaziak – instrumenty perkusyjne, Mikołaj Stompel – trąbka, Adrian Faryj – saxofon oraz Krzysztof Sieczkowski – puzon. – Naszą misją jest uchronić młodzież skazaną na pastwę „…cyfrowo skażonego techno, quasi synkopowanych rytmów, pseudo piosenek, hołdującemu przemocy gangsterskiego rap’u, acid popu czy sacharynowo bezdusznej muzyki środka…” – piszą na swojej stronie muzycy.
BlackJack, zespół który powstał w Krakowie w 2010 roku. Wydał dwie płyty, gdzie możemy znaleźć takie ich utwory jak: Hangover Rhapsody, New World Order, Little Love, Sisyphus, czy Leci. W skład zespołu wchodzi czterech dżentelmenów, których fascynuje czadowe granie z zza oceanu. Artyści mają już za sobą koncerty w Warszawie, Zabrzu, Krakowie, na Jesiennym Festiwalu Opatów 2011, XVII Przystanku Woodstock, czy VI Festiwalu im. Miry Kubasińskiej “Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2011 i 2012 roku wystąpili również na Dniach Jasła.
Podczas trwania koncertów odbywały się liczne aukcje. Licytowano m.in. kartę podarunkową od Studio 04 – strzyżenie, pióro burmistrza miasta Jasła, którym podpisał umowę Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM, kalendarz trójdzielny „Jasło – Winne Klimaty” + niespodzianka, filiżankę z podstawką „Karpacka Troja”, świecznik i bombkę wykonaną przez firmę „Dagmara” – Jasło, zegar ścienny WOŚP wykonany przez DecoraMagicGlass z USA, koszulki XXII Finału WOŚP, zegar ścienny WOŚP, piłkę NIKE z podpisem Franciszka Smudy od podkarpackiego wicekuratora oświaty Antoniego Wydro, koszulkę Marka Budnika z autografem, czy voucher na przelot szybowcem.
O godzinie 20-tej tradycyjnie rozpoczął się 10-minutowy pokaz pirotechniczy, nazywany „światełkiem do nieba”. Po nim, na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Róże Europy. Mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: „Rockendrollowcy”, „Mamy dla was kamienie”, „Krew Marilyn Monroe”, „Wesołych Świąt”, „Marihuana”, czy jeden z największych hitów lat 90. „Jedwab”.
Róże Europy to jeden z najpopularniejszych zespołów rokowych lat 80. i początku 90. Zespół założyli: Piotr Klatt, wokalista, gitarzysta i autor tekstów; Piotr Frąckiewicz, gitarzysta; Maciej Ochman, instrumenty klawiszowe oraz Arek Żurowski, gitara basowa. Jako pierwsi w Polsce, za wydanie płyty dostali 1 mld złotych.
Pieniądze, zebrane podczas trwania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych. – Będziemy starać się , by możliwie w pełni wyposażyć oddział geriatryczny w Jaśle. Wydaje mi się, że jest to bardzo potrzebne. W Jaśle jest dużo osób starszych, które potrzebują specjalistycznej opieki medycznej – skomentował Chwedeńczuk.
Kwota, którą uzbierano w naszym mieście to 71 223 13 zł. Jak twierdzą wolontariuszki, mieszkańcy z chęcią wrzucali do puszek WOŚP. – Kwestowałyśmy pięć godziny na jasielskim Rynku. Ludzie chętnie wrzucali pieniądze. Każdy z nich otrzymał serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówiły uczennice Gimnazjum nr 3 w Jaśle. Zgłosiłyśmy się, by pomóc w zbieraniu pieniędzy. To fajna sprawa, w szczytnym celu – dodały.
Aura na zewnątrz nie sprzyjała niedzielnemu wydarzeniu. Wiał silny wiatr i padał śnieg z deszczem. – Pogoda nas niestety nie rozpieszcza. Mam jednak nadzieję, że na punkt kulminacyjny przyjdzie trochę więcej ludzi – mówił podczas trwania WOŚP Bartłomiej Wilk, wiceprezes Stowarzyszenia Consensus.
– Dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się do udziału w 22. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bardzo piękna inicjatywa. Trzeba było w to włożyć dużo serca, zwłaszcza przy tak brzydkiej pogodzie. Dziękujemy! – powiedział na zakończenie burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w całej Polsce zebrała tego dnia blisko 35,5 mln zł. – Było nieprawdopodobnie fantastycznie! Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy byli tego dnia z nami! – powiedział na zakończenie Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Sponsorem generalnym imprezy w Jaśle była Grupa LOTOS. Patronami: Urząd Miasta w Jaśle oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle.
Pozostali sponsorzy: Termo-Tech SJ., Trafunek, Frogart, Guardi, Trans-Wier, Kawiarnia Parkowa, Zakład Masarski Dobrucowa, Baltic Wood, DMG DecoraMagicGlass, Perła Jasło, Masarnia Wrocanka, Zakład Masarski TRIO, Restauracja U Schabińskiej, Argus Energy, Radio TAXI Ligromet, OSK Renoma, Wietecha Travel, Trans Medical – Ratownictwo Medyczne, Hotel Małopolska, sztuczne ognie i fajerwerki Triplexis.
Partnerami byli: Jasielski Dom Kultury, Straż Miejska w Jaśle, KP PSP Jasło, KPP w Jaśle, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Medyczna Szkoła Policealna w Jaśle, ZK Jasło, Zumba Fitness, Bank BGŻ, PeKaO S.A, OSP: Florian-Żółków, Osobnica, Warzyce, Hankówka, Łaski.
Patronat medialny sprawował m.in. portal twojejaslo.pl
Strona WOŚP – Jasło: http://wosp-jaslo.pl/
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.
Weronika Samborska
fot. Weronika Samborska