poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Wielki sukces naukowy uczniów SP 1 na Uniwersytecie Jagiellońskim

0
Wielki sukces naukowy uczniów SP 1 na Uniwersytecie Jagiellońskim
Udostępnij:

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi w składzie: Franciszek Data, Mateusz Trzesiński, Bartosz Rumiński i Jakub Piwowar otrzymali I wyróżnienie w VI edycji konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”.

Jest to wielki sukces młodych naukowców, zważywszy na to, iż byli oni oceniani przez doktorów oraz profesorów wykładających na UJ na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Warto też dodać, że jury przyznało tylko główną nagrodę i wyróżnienia.

W VI edycji konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wzięło udział 276 zespołów z całej Polski.

Zadaniem uczestników było zbudować urządzenie o wymiarach nie przekraczających ławki szkolnej, którego działanie rozpoczyna się z chwilą otrzymania kulki od urządzenia poprzedzającego, kończy zaś przekazaniem jej urządzeniu następnemu. Pomiędzy tymi punktami, w czasie nie dłuższym niż 120 sekund, kulka (bądź kulki, ich ilość jest nieograniczona) ma wywołać jak najwięcej zjawisk fizycznych. Ideą konkursu jest zainteresować uczniów fizyką. Poprzez budowę urządzenia uczniowie mają okazję znaleźć praktyczne zastosowanie poznanych praw fizyki.

Komisja konkursowa oceniała prace biorąc pod uwagę kolejno: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania.

/dr/

DSCN9172