poniedziałek, 9 grudnia, 2024

XI europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi

0
XI europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi
Udostępnij:

18 października br., już po raz jedenasty, obchodzony będzie Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. Prostytucja, zmuszanie do niewolniczej pracy, handel organami ludzkimi.

Polska to nie tylko kraj pochodzenia ofiar, to także kraj tranzytowy i docelowy dla osób wykorzystywanych w prostytucji i przymusowej pracy. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Polska Policja po raz kolejny będzie brała aktywny udział w realizacji tego przedsięwzięcia.

– Handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. Jest to proceder obecnie drugi pod względem wielkości, zaraz po handlu narkotykami, przestępczą działalnością na świecie, a pierwszą, jeśli chodzi o dynamikę rozwoju. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma formami tego procederu. Jest to:

– Handel ludźmi do pracy, czyli nabór osób, ich przetrzymywanie, przewożenie lub wykorzystywanie do pracy lub świadczenia usług, w wyniku użycia siły, na drodze oszustwa lub pod przymusem, z zamiarem ich podporządkowania, uzależnienia finansowego, czy zniewolenia.

– Handel seksem, czyli nabór osób, ich przetrzymywanie, przewożenie lub zmuszanie do komercyjnych aktów nierządu, z użyciem siły, na drodze oszustwa lub pod przymusem, albo gdy osoby nakłaniane do udziału w tym procederze nie ukończyły 18 roku życia lub w przypadku obu form ofiara uczestniczy w procederze w wyniku użycia siły, na drodze oszustwa lub pod przymusem.

Pamiętajmy, że legalną pracę możemy teraz podjąć w dowolnym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) obejmującego wszystkie kraje UE oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein (to wyjątek: rynek zamknięty dla obcokrajowców). Bez przeszkód prawnych można pracować w Szwajcarii, która nie należy wprawdzie do UE ani EOG, ale także otworzyła dla Polaków swój rynek pracy. Mimo tych uregulowań prawnych zawsze można trafić na nieuczciwych ludzi, którzy mogą wykorzystać naszą słabość np. nadmierną ufność oraz niewiedzę. Handel ludźmi jest jednym z większych zagrożeń współczesnego świata.

Źródło: KWP Rzeszów