czwartek, 7 listopada, 2024

Za nami dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę”

0
Za nami dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę”
Udostępnij:

Już po raz drugi miłośnicy polszczyzny mogli wziąć udział w dyktandzie „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Dyktando, którego autorką jest Aleksandra Dacyl – nauczyciel polonista, odbyło się wczoraj, w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę” jest jednym z działań związanych z realizacją projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Głównym celem tego projektu jest kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz zwracanie uwagi na dbałość o poprawność polszczyzny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle już po raz kolejny przystąpiła do realizacji projektu, któremu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury. Działanie to nosi tytuł „Ojczysty – dodaj do ulubionych” – mówiła Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP w Jaśle. My ten projekt nazwaliśmy „Polski! Po-wiedz to!”, na który składa się szereg różnych działań. Najważniejszym z nich jest właśnie dzisiejsze dyktando – dodała.

Aleksandra Dacyl, nauczyciel języka polskiego, przed zapoznaniem zebranych z zasadami związanymi z napisaniem dyktanda, przybliżyła historię jego powstania.

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, która w 2010 roku zginęła w Smoleńsku. Pierwsze dyktando napisaliśmy w  1987 roku w Katowicach. Do tej pory było piętnaście edycji – mówiła Dacyl. Nasze jasielskie dyktando liczy nie więcej jak 200 słów. Nie zawiera wyrazów obcojęzycznych, wyrazów trudnych dla Polaków – dodała.

Dyktando, podobnie jak poprzednim razem, oceniane było w czterech kategoriach: uczniowie  klas 4-6 szkół szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe.

Uczestnicy nie ukrywali, że dyktando było dość trudne, ale jak wszyscy twierdzili, jest to doskonała okazja na sprawdzenie swojej wiedzy ortograficznej.

Już po raz drugi biorę udział w tym dyktandzie. Poprzednio zajęłam drugie miejsce, więc jest to całkiem dobry wynik – mówiła Gabriela Bieleń, uczennica Gimnazjum nr 2 w Jaśle. Dzisiejsze dyktando było dosyć trudne, kilka wyrazów sprawiło mi problem. Ale jeśli ktoś znał ogólne zasady pisowni, dało się to w jakiś sposób rozszyfrować – dodała.

Dyktando było dosyć trudne, ale miejmy nadzieje, że będzie jakiś dobry wynik, niekoniecznie w pierwszej trójce. Choć przyznam się, że trochę się boję. Pojawiło się kilka wyrazów, których nie używamy na co dzień – mówiła Kinga Wojtowicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle.

Dzisiejsze dyktando było zaskakujące zarówno pod względem elementów regionalnych, jak i zawartych słów podchwytliwych. Na pewno nie było to łatwe dyktando, zdarzyło mi się popełnić kilka błędów, jednak nie były one poważne, więc jestem ogólnie zadowolony – mówił Piotr, jeden z uczestników dyktanda (oceniany w kategorii dorosłych).

Nie ukrywał on również, że elementy regionalne były ciekawym urozmaiceniem dyktanda. – Elementy regionalne są bardzo ważne dla regionów kraju, a także dla poszczególnych województw. Myślę, że zarówno biorący udział w dyktandzie, jak i kibicujący mogli chociaż częściowo poznać historię tego regionu – mówił dalej Piotr.

Poniżej przedstawiamy tekst dyktanda, autorstwa Aleksandry Dacyl:

Golesz

„Na tle ciemnogranatowego, rozgwieżdżonego nieba rysują się strzeliste kontury dwóch narożnych wieżyc, strzegących z góry Golesz traktu handlowego na Węgry. Gródek jest nieduży, okrążony fosą i grubymi murami obronnymi, z których uzbrojeni w halabardy, kusze i włócznie strażnicy czujnie lustrują okolicę. Wypatrują watah tatarskich lub zbójców beskidzkich. W poświacie księżyca srebrzy się nieopodal podłużna wstążka Wisłoki.

Ni stąd, ni zowąd uszu stróżujących wojów doszło rżenie i tętent koni. Spomiędzy potężnych drzew wychynął rycerz na wierzchowcu okrytym kropierzem, krzepko dzierżąc w jednej ręce rozżarzoną żagiew pochodni, w drugiej – podłużną pawęż w lazurowo-żółtych barwach z herbem Słońce. Za nim chyżo podąża z półtrzecia setki ciężkozbrojnych jeźdźców, nad którymi jeży się las ponadczteroipółmetrowych kopii. To starosta niegrodowy pobliskiego Jasła, Zyndram z Maszkowic, prowadzi swój hufiec na pohybel krzyżackim łupieżcom i krzywoprzysięzcom. Zszarzała i pobrużdżona twarz pod stożkowatym hełmem zdradza znużenie. W okamgnieniu okute żelazem wierzeje warowni rozwierają się z hurgotem, a od krużganków idzie mżenie światła i woń świeżo warzonej wieczerzy.

Niezadługo taki interaktywny cud-pokaz w supernowoczesnym multimuzeum stanie się turystycznym hitem. Pół siedząc, pół leżąc w inteligentnym krześle, wsparci obunóż o symulatory ruchu, będziemy oglądać wirtualną rekonstrukcję zamku Golesz zsynchronizowaną z efektami specjalnymi. Spożywanie popcornu niewskazane.”

Mistrzami Polskiej Ortografii w 2013 roku zostali:

Szkoły Podstawowe:
1. Kacper Augustyn
2. Aleksandra Potempa
3. Wiktoria Śliwa

Gimnazja:
1. Maja Piskadło
2. Szymon Dolny
3. Zuzanna Nowak

Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. Joanna Machowska
2. Aleksandra Lechowska
3. Michał Myśliwiec

Dorośli:
1. Anna Czajka-Bubniak
2. Anna Puchała
3. Agnieszka Kuczała

Gratulujemy!

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Partnerami w realizacji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, Klub Seniora przy JSM w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Klub Powiększania Wyobraźni, Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Weronika Samborska
fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/dyktando_2013{/gallery}