poniedziałek, 6 lutego, 2023

A gdzie tu rozsądek i gospodarność?

0
Udostępnij:

Na ostatniej sesji Rady Powiatu m.in. złożyłem wniosek w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2020 rok poprzez zwiększenie nakładów na drogę powiatową o 1 mln. zł na odcinku przez Nawsie Kołaczyckie. O tym, jak bardzo potrzebna jest ta inwestycja nikogo nie trzeba przekonywać, wystarczy że niechcący tam się znajdziemy po obfitych deszczach albo kilkudniowym upale.

Niestety bez większego zaangażowania powiatu przebudowa drogi powiatowej nie ma szans na realizację, gdyż w projekcie uchwały budżetowej przewidziana była i nadal pozostaje zaledwie 50 000 zł, a to przysłowiowa kropla w morzu. A Gminy Kołaczyce nie stać na dalsze współfinansowanie tego zadania.

Szukając środków w budżecie zaproponowałem zmniejszenie dotacji dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle o 1 mln. zł, który i tak już pochłania znaczną część powiatowej kasy.

Niestety wniosek nie uzyskał poparcia wymaganej większości radnych, w tym co musi dziwić, żaden z trójki radnych wybranych w okręgu nr 4 (gminy Brzyska i Kołaczyce) też go nie poparł.

Składając powyższy wniosek znałem wielkości dochodów samorządów i przychodów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w latach 2019-2020, które prezentuję w stosownym zestawieniu.

Szpital ma prawie trzykrotnie wyższe przychody i trzykrotnie wyższą dynamikę ich wzrostu niż dochody Gminy Kołaczyce. Czy w zestawieniu i porównaniu tych wielkości też jest populizm czy są to już fakty – konkretne liczby, konkretne kwoty?

A teraz przyjrzyjmy się dotacjom dla Szpitala z budżetu Powiatu Jasielskiego w 2019 i 2020 rok. Zgodnie z uchwałami Rady Powiatu w 2019 rok Szpital miał otrzymać 2 300 000 zł dotacji na wydatki majątkowe, w tym 30 000 zł (!) na koncepcję architektoniczną nowego pawilonu psychiatrycznego. W 2020 roku ogólna kwota dotacji dla Szpitala zaproponowana przez Zarząd Powiatu w Jaśle w uchwale budżetowej to już 4 500 000 zł, na przebudowę dróg i mostów powiatowych to 4 600 000 zł, a na modernizację obiektów oświatowych to aż 250 000 zł (!) Dotacje dla Szpitala stanowią spory wydatek w budżecie powiatu i w 2020 roku osiągną 3,53% dochodów powiatu i wzrastają prawie dwukrotnie w stosunku do 2019 roku. Tak więc mój wniosek o zmniejszenie dotacji o 1 mln. zł do łącznej kwoty 3 500 000 zł nie pozbawiał Szpitala możliwości dokończenia realizowanej przebudowy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej czy rozpoczęcia prac planistycznych związanych z budową nowego pawilonu, zwiększał wydatki na drogi i mosty powiatowe do 5 600 000 zł, a przede wszystkim skłaniał do rozsądku i głębszej refleksji. Dawał czas i szansę dyrektorowi na zwiększenie przychodów Szpitala, poszukiwania nowszych, oszczędniejszych rozwiązań planistycznych, znalezienia partnerów inwestycji lub innych źródeł finansowani inwestycji szpitalnych, a nie ograniczać się tylko do wyciągania zachłannej ręki po środki budżetowe samorządu powiatowego kosztem innych zadań, czy innych samorządów.

Warto te wszystkie dane zestawić i porównać, warto też przed formułowaniem, teraz ja posłużę się tym sformułowaniem, populistycznych tez typu: „a w szpitalu leczymy się wszyscy” zadać pytania:

• dlaczego Gmina Kołaczyce, przy tak niskich dochodach, ma dofinansowywać powiatowe inwestycje drogowe w 50%, a Szpital Specjalistyczny w Jaśle, którego przychody są porównywalne z dochodami Powiatu Jasielskiego, swoje statutowe zadania finansuje tylko w wysokości ok. 5%(!)?

• dlaczego samorząd powiatowy toleruje fakt, że Szpital Specjalistyczny w Jaśle, pod kierownictwem Pana Michała Burbelki, nie wypełnia warunków do uzyskania akredytacji, która pozwala zwiększyć przychody z NFZ o 1-2% a to przecież przekłada się na konkretne wymierne i dodatkowe przychody dla Szpitala na poziomie 1 120 000  do 2 240 000 zł? 

Ale jak już wcześniej miałem okazje się przekonać, zamiast odpowiadać na powyższe pytania, zdecydowanie łatwiej sięgnąć, mając za sobą większość, o dotację z samorządów niż wymagać od swojej jednostki lepszego zarządzania, podnoszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych i wzrostu przychodów z NFZ. Zawsze lepiej „zabawić się” w populizm i posłużyć się wyświechtanym sloganem „w szpitalu leczymy się wszyscy”. A czy aby na pewno drogami powiatowymi, w tym przez Nawsie Kołaczyckie, przemieszczają się tylko zainteresowani mieszkańcy Gmin i „opozycja”, która chce „zaistnieć w Kołaczycach”? Absurd, cóż pewnie nie pierwszy i nie ostatni, ale rządząca większość zobowiązuje.

Janusz Przetacznik
Radny Rady Powiatu w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj