czwartek, 18 lipca, 2024

BEZ INTERPRETACJI. Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym.

0
BEZ INTERPRETACJI. Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym.
Udostępnij:

Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało za wakacje niezwykle ciekawą wystawę BEZ INTERPRETACJI. Jest to prezentacja twórczości artystów Wydziału Malarstwa wrocławskiej ASP. Wystawę oglądać będzie można do końca wakacji, a wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek 5 lipca o godzinie 18.00.

Wystawa malarstwa i rysunku artystów związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest kolejną z szerokiego cyklu prezentacji pokazujących dorobek tego środowiska. Od wielu lat tradycją stały się wystawy będące z jednej strony rodzajem konfrontacji, kiedy pokazywane są na najważniejszych uczelniach w Polsce: w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Łodzi, a z drugiej strony poddane szerokiemu przeglądowi w galeriach w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Bratysławie, Lwowie, Kluż Napoce, Dreźnie. Dla twórców ważne jest także, by z tak obszernymi pokazami docierać również do mniejszych ośrodków wystawienniczych. I tak po pokazach między innymi w Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Krośnie czy Ziębicach przyszedł czas aby zaprezentować wrocławskie środowisko artystyczne jasielskiej publiczności.

Wystawa BEZ INTERPRETACJI jest prezentacją wrocławskiego środowiska malarzy związanych z Akademią. To przegląd aktualnych, w znakomitej większości nowych dzieł, wykonanych w ostatnim okresie. Jest to szerokie spektrum dorobku, warsztatowo mieszczące się w obszarze bardzo klasycznym, ale ukazujące najnowsze zjawiska i trendy. Wspomniane spektrum obejmuje nie tylko szeroki zasięg stylistyczny, ale również pokoleniowy. W wystawie biorą udział artyści będący profesorami wrocławskiej Uczelni, nestorzy polskiej sztuki, których pozycja od wielu lat  na rynku sztuki jest ukonstytuowana i trwale zapisana w jej annałach, ale również malarze średniego i najmłodszego pokolenia. Zakorzenione w tradycji malarstwa abstrakcyjnego poszukiwania formalno-strukturalne, figuracja, odniesienia do sztuki konceptualnej czy fotorealizmu to mieszanka wybuchowa, która, jak mają nadzieję twórcy wystawy, eksploduje swoją różnorodnością.

Prezentacja wystawy wrocławskiego malarstwa, w całym jego bogactwie, różnorodności stylistycznej i pokoleniowej, rozmaitości podejmowanych tematów i sposobów ich opracowania, daje nadzieję, że klasyczny pokaz obrazów będzie rodzajem dialogu, sposobem komunikacji z jasielskim widzem, dla którego ta propozycja stanie się interesującym estetycznym i intelektualnym spotkaniem.

Wystawa BEZ INTERPRETACJI, od 5 lipca do 31 sierpnia 2024, wernisaż 5 lipca o godz. 18.00.
Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11

Wykorzystano materiały ASP we Wrocławiu

Barbara Czajka
dział Sztuka
Muzeum Regionalne w Jaśle