poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów

0
Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów
Udostępnij:

Ponad 110 osób weźmie udział w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, który odbędzie się w ramach XXIII Jasielskich Spotkań Muzycznych. Przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach odbywać się będą w dniach 26 – 27 marca br. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im Witolda Lutosławskiego oraz budynku dawnego kina Syrena w Jaśle. Konkurs zakończy się koncertem laureatów, 27 marca br., a dzień wcześniej, również o godz. 19.00 wystąpi Lora Szafran.
Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów to wydarzenie kulturalne, które na stałe wpisało się w krajobraz artystyczny Jasła. Jego pomysłodawczynią była znakomita śpiewaczka operowa Stefania Woytowicz. Od samego początku celem konkursu było poszerzenie znajomości literatury kompozytorów polskich wśród młodych ludzi oraz rozbudzanie zainteresowania twórczością naszych kompozytorów. Te spotkania instrumentalne to także możliwość konfrontacji własnych umiejętności, zdobycia kolejnych doświadczeń i poszukiwanie własnej drogi muzycznej.

W konkursie adresowanym do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia uczestniczą dzieci

i młodzież z całego kraju. Do tej pory wzięło w nim udział około tysiąca młodych muzyków, których oceniali wybitni jurorzy m. in.: prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Ewa Bukojemska, prof. Andrzej Godek, prof. Waldemar Sutryk, prof. Mariola Cieniawa,

prof. Jerzy Kotyczka. 

W tym roku uczestników X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów oceniać będą: w kategorii instrumentów smyczkowych i szarpanych: prof. Wiesław Kwaśny z Akademii Muzycznej w Krakowie (skrzypce), prof. Stanisław Firlej z Akademii Muzycznej w Łodzi (wiolonczela) oraz prof. Maria Szwajger – Kułakowska z Akademii Muzycznej w Katowicach (fortepian).W skład komisji oceniającej uczestników w kategorii instrumentów dętych i akordeonu wejdą: prof. Andrzej Godek z Akademii Muzycznej Krakowie (klarnet), prof. Igor Cecocho z Akademii Muzycznej we Wrocławiu (trąbka) oraz prof. Elżbieta Gajewska z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie (flet).

Jasielskie Spotkania Muzyczne to także szereg wspaniałych koncertów. Jasielski Dom Kultury gościł już na swojej scenie m.in.: Kaję Danczowską, Konstantego Andrzeja Kulkę, Marcina Dylla, Kwartet Camerata, Kwartet Wilanowski, Ensemble De La Cour i Wojciecha Mrozka. Wielokrotnie występowała tu także sama inicjatorka OKMI – Stefania Woytowicz.

Organizatorami wydarzenia, które odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Jasła, są: Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

kp (JDK)