poniedziałek, 15 lipca, 2024

Kamień, metal, drewno, flesz

0
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Kamień, metal, drewno, flesz”.

Na wystawie przedstawiamy sylwetki artystów mieszkających w Jaśle bądź z niego się wywodzących. Są to osoby, których tworzywem i środkiem wyrazu jest twardy kamień, delikatne szkło, lśniący metal i… aparat fotograficzny.

Prezentujemy rzeźby: trudne i skomplikowane w odbiorze, pończochowo-lustrzane Karoliny Cygnar, egzystencjalne Tomasza Olbrota, wielkoformatowe Henryka Olszówki, inspirowane folklorem Adama Rąpały i totemiczne artefakty Bogdana Samborskiego.

Trudną sztukę witrażu i tajemnice szkła odsłaniają: Wiesław Czechowicz, Katarzyna Gądek-Smyka i Justyna Mrozek.

Wiesław Telega zabiera na spacer ulicami Jasła, gdzie łatwo można dostrzec kunszt przedwojennych architektów. Kamila Gajda wskazuje kierunek, w którym podąża młoda awangarda fotograficzna. Niezwykłe portrety Natalii Dubiel obudzą tęsknotę za przeszłością i sztuką starych mistrzów. A jeśli jest możliwe sfotografowanie obezwładniającej ciszy, to z pewnością udało się to Bartoszowi Dubielowi. Reportażowe zdjęcia Piotra Żurka dowodzą, że świat nie ma granic. Tomasz Kasprzyk odsłania nekropolie, zakony klauzurowe i miejsca, gdzie zaciera się granica między sacrum i profanum. Marek Maczuga w ciągle zaskakujących odsłonach ukazuje tajemniczy mikroświat liści i udowadnia, że przyroda jest genialnym architektem.

Wystawa czynna lipiec – sierpień 2019 r., MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

MBP w Jaśle