wtorek, 18 czerwca, 2024

Literackie smaki Podkarpacia

0
Literackie smaki Podkarpacia
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Literackie smaki Podkarpacia”.

Zmysły wzroku, węchu, smaku, dotyku, umożliwiają przyswajanie rzeczywistości, stając się nośnikami pamięci. To one sprawiają, że doznajemy olśnienia czy iluminacji, która przywołuje ukryte w głębokiej podświadomości obrazy, a wydobyte wspomnienia, dają imponujący arsenał odczuć. Wówczas jedzenie, smaki i zapachy w literaturze stają się wysmakowanym przekazem.

Na wystawie prezentujemy wielorodzajową poezję i prozę, której bohaterami są smak, jedzenie, zapach, powonienie, w zależności od wybranej poetyki stanowią w wierszu tło lub jego kwintesencję.

Część tekstów poświęcona jest motywowi chleba w poezji i prozie. Jego dzieje są zintegrowane z historią narodu polskiego. Na Podkarpaciu do dzisiaj są żywo kultywowane tradycje związane ze świętem chleba i religią chrześcijańską. Poetki ludowe w swoim prostym przekazie pokazują, że chleb to sacrum. Należy też zwrócić uwagę na realistyczne teksty R. Kolanko, M. Konopnickiej, B. Powroźnik, w których głód nie jest tylko literacką narracją.

W wierszach St. Dłuskiego, J. Szubera, K. Bielenia, G. Kociuby, M. Kantor można odnaleźć tęsknotę za prostotą życia, sielskością, arkadią, gdzie smaki dzieciństwa stają się impulsem do filozoficzno-egzystencjalnych refleksji.

Na zakończenie zapraszamy do poetyckiego warzywniaka, gdzie dowiemy się o odżywczych walorach dyni, marchewki i poziomek.

Wystawa czynna od 10 czerwca do 30 sierpnia 2014 r. w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. 

MBP w Jaśle