piątek, 12 lipca, 2024

Moc atrakcji na Noc Muzeów

0
Udostępnij:

Moc atrakcji czeka Jaślan z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. To europejskie wydarzenie kulturalne polegające na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury nieodpłatnie i do późnych godzin nocnych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W piątek 11 maja odbędzie się jasielska Noc Muzeów. W tym dniu Muzeum Regionalne W Jaśle i Muzeum Lizaka połączyły swoje siły i organizują wspólną imprezę. Obie placówki nie tylko udostępnione będą do zwiedzania bez opłat wstępu, ale przygotowały też moc innych atrakcji. W Muzeum Regionalnym od godziny 12.00 będą odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym kartonu i gliny. Tematem przewodnim będą zabawki dawne. Podczas warsztatów będzie można np. zrobić własnego konika czy ptaszka z gliny. Na tą okazję przygotowana została mini ekspozycja tematyczna „Dawne zabawki” i warsztaty będą odbywały się w otoczeniu starych zabawek właśnie. Po południu, o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż otwierający wystawę „Jan Wodyński. Prace z daru Bartłomieja Wodyńskiego.” Podczas wernisażu podpisana zostanie umowa darowizny, na podstawie której muzeum wejdzie w posiadanie bardzo dużej i różnorodnej kolekcji prac pochodzącego z Jasła artysty malarza, wieloletniego wykładowcy kierunków artystycznych w Katowicach, Gdańsku i Warszawie. W darze znalazły się obrazy olejne, prace w różnych technikach na papierze oraz szkice, zdjęcia i dokumenty artysty. Darczyńcy wręczona zostanie również Nagroda Honorowa im. Stanisława Kadyiego, którą stanowi statuetka z brązu zaprojektowana i wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza Macieja Pęcaka. Nagroda ta, ustanowiona w 2010 roku, przyznawana jest przez muzeum za szczególne zasługi na rzecz instytucji i dotychczas wręczono jedynie dwie statuetki. Dla obecnych na wernisażu odwiedzających przygotowano też poświęcony malarzowi katalog „Jan Wodyński w Muzeum Regionalnym w Jaśle” prezentujący sylwetkę artysty i jasielską kolekcję jego prac. Na wszystkich odwiedzających muzeum czekają też pamiątkowe gadżety – okolicznościowe pocztówki, balony i słodycze. Czas spędzony w muzeum można będzie sobie urozmaicić degustacją herbat świata, którą przygotowała Herbaciarnia Marilla, w ciągu dnia koncertować będą soliści i zespoły Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej, wieczorem zaś będzie można posłuchać tang Astora Piazzolli w wykonaniu duetu Anny Mocek i Kamila Bućko.

Muzeum Lizaka przygotowało bardzo słodki program. Udostępnione będzie do zwiedzania za darmo, a przez cały dzień odbywać się będą warsztaty wytwarzania słodyczy. Każdy uczestnik będzie mógł przygotować własnego lizaka i otrzyma dodatkowo pamiątkowy Dyplom. Dla odwiedzających przygotowano sporo słodkich upominków.

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów jest możliwość wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród. Wystarczy pobrać w dowolnym muzeum Kartę uczestnictwa i pieczętować ją w obu miejscach. Wśród zebranych zgłoszeń rozlosowane zostaną nagrody.

Muzeum Regionalne w Jaśle i Muzeum Lizaka dołożyło wielu starań, żeby ten wyjątkowy w muzealnym roku dzień, był równie wyjątkowy dla odwiedzających. Obie instytucje liczą na duże zainteresowanie, bo rzeczywiście warto ten dzień i noc spędzić wyjątkowo.

MR w Jaśle