niedziela, 14 lipca, 2024

Narodowe Czytanie 2019 – czytajmy razem nowele polskie!

0
Udostępnij:

Tradycyjnie już w pierwszy wrześniowy piątek Jasło włącza się w ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Tym razem czytać będziemy nowele polskie – osiem lektur na osiem lat tej akcji popularyzującej polską literaturę, postawy obywatelskie i ważne dla naszych rodaków wartości. Do wspólnego czytania, słuchania i interakcji z wybranymi tekstami polskiej nowelistyki zapraszają: Burmistrz Miasta Jasła, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Jasielski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Jaśle.

Jasielskie Narodowe Czytanie rozpoczniemy w piątek 6 września o 10:00 na tarasie Jasielskiego Domu Kultury wspólnym czytaniem „Katarynki” Bolesława Prusa. W ciągu dnia w otoczeniu JDK miejskie instytucje kultury zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do twórczego spotkania z lekturami Narodowego Czytania w trakcie działania „Kalejdoskop nowel polskich” – będzie tematyczna ekspozycja, zabawy i warsztaty plastyczne, możliwość zrobienia retro-zdjęć z rekwizytami nawiązującymi do czytanych tekstów, literackie zagadki. Wydarzenie zakończy impresja słowno-muzyczna „Wokół polskich nowel” w wykonaniu Sceny Słowa i Solistów Jasielskiego Domu Kultury, zaprezentowana o 16:00 w holu JDK. Czytać będziemy m.in. „Dobrą panią” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Orkę” W. Reymonta czy „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod klepsydrą” B. Schulza. W otwartej, swobodnej przestrzeni i aranżacji będzie okazja przybliżyć sobie lub odkryć na nowo utwory, które – jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda – „uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Dodatkowo, w ramach wydarzenia organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystaw:

– „Z nieludzkiej ziemi do Włoch” – Tadeusz Wojnarski – żołnierz i artysta – Muzeum Regionalne w Jaśle

– „Zachować w pamięci – Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej” – hol MBP w Jaśle

– „Tajemnice” – Mirosława Rochecka – sala offowa JDK

– „Być” – Kazimierz Rochecki – galeria JDK.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Grupy zorganizowane chętne do udziału w działaniach otwartych „Kalejdoskop polskich nowel” w godz. 11:00 – 16:00 prosimy o rezerwację w sekretariacie JDK (tel. 13 443 51 50) lub Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle (tel. 13 446 26 02).

6 września czytajmy razem nowele polskie! Zapraszamy!

Organizatorzy