wtorek, 16 kwietnia, 2024

„Od Korabu po Ohrid” Macedonia

0
„Od Korabu po Ohrid” Macedonia
Udostępnij:

62. spotkanie Studni Kulturalnej odbędzie się w charakterze wirtualnej podróży po Macedonii.Po urokliwych zakątkach tego osobliwego kraju oprowadzą nas podróżnicy z Nowego Sącza Państwo Alicja, Stanisław i Hubert Przybyszowscy.

Na uwagę zasługuje fakt ,że nasz główny prelegent jest rodowitym jaślaninem pochodzącym ze znanej jasielskiej Rodziny Przybyszowskich.

Pan Stanisław jest wnukiem znamienitego jasielskiego lekarza Zbigniewa Przybyszowskiego, synem dr. Andrzeja Przybyszewskiego a bratankiem znanej jasielskiej lekarki Elżbiety Przybyszowskiej –Constantine.

Bałkańskie korzenie p. Stanisława (matka Duszanka – Serbka i wiele lat życia na terenie dawnej Jugosławii stanowią źródło Jego obszernej wiedzy, osobistego sentymentu i wielkiej pasji do tego kraju.

Pan Stanisław jest z zawodu geologiem, przewodnikiem górskim, przewodnikiem miejskim po Krakowie ,pilotem wycieczek zagranicznych kierunku Półwyspu Bałkańskiego.

Pani Alicja Przybyszowska pracuje w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Z zamiłowania jest fotografem, Vice Prezesem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego autorką wielu znakomitych wystaw, laureatem konkursów fotograficznych a poza tym przewodnik górski beskidzki, pilot wycieczek

Hubert Przybyszowski – uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Sączu, jeden z najmłodszych sądeczan, który w wieku 10 lat stanął na Korabie (2764 m.n.p.m).

Opowieść Państwa Przybyszowskich poprowadzi po najpiękniejszych zakątkach Macedonii z dala od uczęszczanych szlaków i autostrad ,zwracając uwagę na piękno przyrody, różnorodność zabytków oraz przenikanie kultur i religii tego niewielkiego bałkańskiego kraju.

Macedonia jest niewielkim państwem wciśniętym pomiędzy Serbię i Grecję, Albanię i Bułgarię, odcięte od morza.
Bogata historia sięgająca jeszcze czasów cesarstwa rzymskiego, duża ilość zabytków, piękno jeszcze dzikiej przyrody przyciąga z roku na rok rzesze turystów.
Na granicy Macedonii z Albanią ,na terenie Parku Narodowego Mavrovo wznosi się najwyższy szczyt Gór Dynarskich Korab (2764 m.n.p.m); pomiędzy dwoma największymi jeziorami tego kraju, jeziorem Ohrid a jeziorem Presją znajduje się inny piękny zakątek tego kraju Park Narodowy Galicica.
Na przedmieściach Skopje można zwiedzić jeden z najpiękniejszych krasowych przełomów Kanion Matka.
Z monasteru Treskavec rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na dolinę Pelagonia, gdzie znajduje się zagłębie przemysłu tytoniowego.
To również spojrzenie w kierunku jeziora Tikves – wokół którego rozłożyły się najsłynniejsze winnice, to również tajemnicze freski bizantyjskie w niewielkiej miejscowości Kurbinovo.

Spotkanie organizowane w dniu 06 luty 2015 (piątek) godz.17.00.

 

Elżbieta Ruszała (JDK)