poniedziałek, 17 czerwca, 2024

„Powstanie… z gruzów. Warszawa-Jasło 1944”.

0
Udostępnij:

Warszawa i Jasło – te dwa odległe od siebie miasta podzieliły ten sam tragiczny los podczas II wojny światowej. Były jednymi z najbardziej poszkodowanych polskich miast.

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle ma wyjątkową propozycję dla wszystkich mieszkańców – akcję „Powstanie… z gruzów. Warszawa-Jasło 1944”. Jej celem będzie upamiętnienie kolejnej rocznicy powstania warszawskiego, a jednocześnie przybliżenie mieszkańcom Jasła historii tego miasta, które w pewnym stopniu podzieliło losy Warszawy i zostało zburzone – także w 1944 roku.

Spotkanie rozpocznie się uczczeniem minutą ciszy godziny „W” i wspomnieniem tamtych tragicznych dni. Będzie okazja, aby posłuchać muzyki różnych gatunków o tematyce powstańczej, obejrzeć archiwalne zdjęcia zburzonych miast, przenieść się w klimat tamtych lat, obserwując postaci w strojach z epoki.

Głównym punktem programu będzie pokaz filmu fabularnego „Powstanie Warszawskie” (2014) w reżyserii Jana Komasy. Jest on w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku. To niepowtarzalna okazja, by ponownie zobaczyć go na dużym ekranie!

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle 23 września (piątek) o godzinie 18:00.

Wstęp wolny.

MDK w Jaśle