poniedziałek, 4 marca, 2024

Studnia Kulturalna JDK zaprasza: Filmowa opowieść o winiarzu z Jasła

0
Studnia Kulturalna JDK zaprasza: Filmowa opowieść o winiarzu z Jasła
Udostępnij:

Premiera filmu „Jutrzenka – opowieść o tym jak powstało wino”, odbędzie się 11 września br. (piątek) o godz. 18.00 w Jasielskim Domu Kultury, w ramach 109. Studni Kulturalnej JDK. Wstęp wolny.

Bohaterem obrazu w reżyserii Tomasza Paulukiewicza, autora cyklu filmów „Z Andrusem po Galicji”, jest Roman Myśliwiec, prekursor współczesnego winiarstwa polskiego, prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, pasjonat i popularyzator winiarstwa, autor wielu poświęconych mu książek oraz szkółkarz, który wyhodował nowe odmiany winorośli, przystosowane do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Pierwszą z nich była „Jutrzenka”, która błyskawicznie zdobyła uznanie winiarzy, szczególnie na południu Polski, gdzie dość szybko stała się jedną z najpopularniejszych białych odmian.

Tradycje winiarskie w rejonie jasielskim sięgają XIII wieku, kiedy to nad doliną Wisłoki, wokół zamku Golesz benedyktyni z podkrakowskiego Tyńca uprawiali rozległe winnice i wyrabiali wino. Z biegiem czasu winiarstwo w tych stronach zanikło. Za symboliczny moment jego odrodzenia uważa się założenie na obrzeżach Jasła przez Romana Myśliwca w 1982 roku Winnicy Golesz.

„Jutrzenka – opowieść o tym jak powstało wino” to filmowe przedstawienie Romana Myśliwca oraz procesu powstawania wina, wpisującego się w kulturę regionu. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu oraz prezentacja enoturystyczna pod hasłem „Jasło winne Klimaty – winność, inność oraz wyjątkowy klimat”.

(JDK)