sobota, 23 września, 2023

XI Festiwal Folkloru Karpat

0
XI Festiwal Folkloru Karpat
Udostępnij:

Już po raz XI Trzcinica zaprasza na Festiwal Folkloru Karpat. Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka.
Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Popisy oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.

W niedzielę 13 lipca od godz. 13.00 będą prezentowały swoje programy kapele polskie i zagraniczne. Wystąpią między innymi kapele: Karczmarze, Rymanowianie, Biała Muzyka, Torka, Rodzinna Kapela Kurasiów, Józef Tokarczyk, Tarnowcowioki, Górole z Czech, Na Drabyni z Ukrainy oraz “Mugurii Codrului” z Baita de sub Codru z Rumunii.

Wszystkie kapele będą brać udział w konkursie i walczyć o statuetkę „Karpackiego Grajka”.

Poza konkursem na festiwalowej scenie zaprezentują się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle tj. Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie, Kapela Ludowa Szebnianie i Kapela Ludowa Trzcinicoki.

Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.

Miejsce Festiwalu to stadion przy starym kościele w Trzcinicy.

Organizatorzy Festiwalu:

   1.Gmina Jasło

   2.Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy

   3.Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy

   4.Sołectwo Trzcinica

Skład jury:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog

Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog

Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf

Jerzy Dynia – etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta

prowadzący: Stanisław Łukaszczyk

GOK w Jaśle z/s w Trzcinicy

NAJNOWSZE

POPULARNE