wtorek, 21 maja, 2024

XIII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów

0
Udostępnij:

Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle już po raz trzynasty organizują Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta w Jaśle.

Do tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 22 – 23 marca br. zgłosiło się blisko 120 uczestników z całej Polski. Przesłuchania w poszczególnych kategoriach odbywać się będą w JDK oraz w PSM. Konkurs zakończy koncert laureatów 23 marca.

Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz artystyczny Jasła. Jego pomysłodawczynią była znakomita śpiewaczka operowa Stefania Woytowicz. Celem konkursu jest rozbudzanie świadomości i tożsamości narodowej poprzez obcowanie z muzyką polską, poszerzenie znajomości literatury kompozytorów polskich wśród młodych ludzi oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami konkursu i pedagogami.

Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: do 13 lat i młodsi, do 16 lat oraz do 20 lat. W komisji konkursowej XIII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów zasiądą wykładowcy akademii muzycznych w kraju: prof. Elżbieta Gajewska – flet, UMFC Warszawa, prof. Andrzej Godek – klarnet, AM Kraków, prof. Igor Cecocho – trąbka, AM Wrocław, prof. Wiesław Kwaśny – skrzypce, AM Kraków, dr hab. Adam Klocek – wiolonczela, AM Kraków oraz dr hab. Paweł Zawadzki – fortepian, AM Wrocław.

JDK