piątek, 12 sierpnia, 2022

6 milionów Polaków cierpi na chorobę płuc. Połowa z nich o tym nie wie

0
6 milionów Polaków cierpi na chorobę płuc. Połowa z nich o tym nie wie
Udostępnij:

Ponad 6 mln Polaków cierpi na przewlekłe choroby płuc, którym towarzyszy obturacja, tj. zwężenie oskrzeli. Co najmniej połowa z nich o tym nie wie i nie leczy się, a przez to funkcja ich układu oddechowego systematycznie się pogarsza – alarmują eksperci.
Tymczasem, sprawnie działające płuca są warunkiem długiego życia w dobrym zdrowiu – podkreślają specjaliści. Przypominają też, że od 10 do 20 września w ponad 100 ośrodkach w całym kraju Polacy będą mogli wykonywać bezpłatną spirometrię – badanie, które służy do oceny funkcji płuc.

Badanie spirometryczne jest proste, trwa 10 minut i jest w stanie ujawnić obturację, która jest cechą dwóch chorób układu oddechowego, tj. astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – mówi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, która koordynuje akcję badań, prowadzoną w ramach obchodów III Światowego Dnia Spirometrii.

Każdy pacjent, u którego wykryta zostanie obturacja, otrzyma list do swojego lekarza rodzinnego, by ten wdrożył diagnostykę w kierunku obturacyjnej choroby płuc. Listę placówek, które będę wykonywały spirometrię, można znaleźć na stronie internetowej Federacji (http://www.astma-alergia-pochp.pl/).

Cały artykuł na Onet.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj