piątek, 12 lipca, 2024

Aronia to prawdziwa bomba witaminowa – sprawdź, jak działa na organizm

0
Aronia to prawdziwa bomba witaminowa – sprawdź, jak działa na organizm
Udostępnij:

Owoce aronii i aroniowy sok zawierają pokaźne źródło witamin, makro- i mikroelementów, dzięki czemu wielokierunkowo wspierają nasz organizm – pomagają w chorobach neurologicznych, cukrzycy, infekcjach bakteryjnych. Nie bez przyczyny miłośnicy domowych przetworów i trunków uwielbiają dżemy, nalewki i wina z aronii.

Pochodzenie i uprawa aronii

Aronia to rozgałęziony krzew z rodziny różowatych, osiągający wysokość około 2,5 m. Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Aronia rośnie na każdej glebie, choć najlepiej rozwija się na ziemi gliniasto-piaszczystej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lubi miejsca nasłonecznione.

Owoce aronii są doskonałym składnikiem herbat, soków, dżemów i kompotów. Dodaje się je też do zup i potraw mięsnych. Wykorzystuje się je również do sporządzania alkoholi – likierów, win lub nalewek.

Z owoców aronii czarnoowocowej korzysta też medycyna i przemysł kosmetyczny. Preparaty zawierające wyciąg z aronii chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i opóźniają proces starzenia.

Wartość odżywcza owoców aronii, kaloryczność

100 g świeżych owoców aronii zawiera około 45-50 kcal. Ze składników odżywczych sporą część zajmują węglowodany (9-10 g), częściowo w postaci naturalnie występujących cukrów (około 4 g). Pozostała część to błonnik (około 5-6g), białko (1,5-2g) i woda. Największą jednak wartość przynoszą zawarte w niej antocyjany, witaminy (C, B2, B6, PP, prowitamina A), flawonoidy i minerały (mangan, potas, magnez, cynk,wapń).

Cały artykuł na kobieta.onet.pl