sobota, 18 maja, 2024

Chroń się przed czerniakiem

0
Chroń się przed czerniakiem
Udostępnij:

Systematyczne badanie skóry i osłona przed słońcem to najlepszy sposób zabezpieczenia się przed rakiem skóry. Jednak aż 52 proc. osób nigdy nie kontrolowało znamion u dermatologa – wykazał międzynarodowy sondaż Ipsos.
Badania przeprowadzono w 23 krajach na grupie około 20 tys. osób w wieku 15-65 lat. Opublikowano je z okazji rozpoczęcia światowej kampanii profilaktycznej „Zostań Skin Checkerem”, propagującej wczesne wykrywanie nowotworów skóry, w tym wyjątkowo groźnego czerniaka. W Polsce tylko 13 proc. badanych przyznało, że do lekarza zgłasza się na taką kontrolę co najmniej raz w roku.

Dermatolog dr Grażyna Kamińska-Winciorek z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów w Katowicach zwraca uwagę, że ważne jest zarówno kontrolowanie znamion, jak i całej skóry, ponieważ większość czerniaków (62 proc.) powstaje w miejscach, w których nie było wcześniej żadnych zmian.

– Podczas samobadania należy kierować się zasadą ABCDE – powiedziała specjalistka. „A” (od asymmetry) oznacza, że podejrzana jest zmiana asymetryczna; „B” (borders) wskazuje na poszarpane jej granice; „C” (color) to zmiana różnobarwna, szczególnie czarna, szara, czerwona i mleczna; „D” (diameter) sugeruje zbyt dużą średnicę, powyżej 5 mm; „E” (evolution) to zmiana gwałtownie się powiększająca.

– Wszystkie te zmiany mogą ujawniać rozwój czerniaka, który zwykle powstaje w ciągu 6-8 miesięcy, to dość dużo czasu, żeby w porę go wykryć – powiedziała specjalistka. Na tym etapie nowotwór ten jest na ogół w pełni uleczalny, trzeba go tylko jak najszybciej usunąć.

Cały artykuł na wp.pl