sobota, 13 lipca, 2024

50 lat JSMJiR zebrane w jednym miejscu

0
50 lat JSMJiR zebrane w jednym miejscu
Udostępnij:

W Muzeum Regionalnym w Jaśle zwiedzić można okolicznościową wystawę poświęconą 50. leciu działalności Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Wystawa czynna będzie do 12 grudnia br. Wejście bezpłatne.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się wczoraj. Obecni byli członkowie i sympatycy SMJiRJ.

Na wystawie zaprezentowano materiały dokumentujące 50 lat działalności Stowarzyszenia.

Jest co oglądać, tym bardziej, że każda kadencja ma spory dorobek w działalności na rzecz Jasła i jego mieszkańców – podkreśla Wiesław Hap, obecny prezes SMJiRJ. – Jest mnóstwo materiałów archiwalnych, fotografii, negatywów, wycinków prasowych, wykaz prezesów i zarządów, jakie działały przez ten czas. Stowarzyszenie może pochwalić się znacznym dorobkiem i tu chylę wielki ukłon do poprzednich prezesów i zarządów, ponieważ tak naprawdę mnóstwo ludzi swoją cegiełkę dołożyło do bardzo bogatego dorobku Stowarzyszenia.

Szczególnie cenne są wydawnictwa SMRJ. W przeciągu 50. Lat ukazało się ich ponad 100, w większości można obejrzeć je na wystawie w Muzeum Regionalnym.

Wystawa ma ogromne znaczenie nie tylko historyczne, ale także sentymentalne. Pokazuje ogromną pracę społeczną i zaangażowanie w działalność członków Stowarzyszenia.

Każdy z nas trochę serca zostawił w tej organizacji, poświęcał swój wolny czas, po to by coś dać naszemu społeczeństwu, coś ochronić od zapomnienia. To nas bardzo cieszy, że możemy pochwalić się takim dorobkiem – mówi W.Hap.

Jestem wzruszona, bo 50 lat to szmat czasu, a ja mam to szczęście, że od początku działam w Stowarzyszeniu. Wyprowadzałam naszą kronikę od 1965 roku, gromadziłam wszelkie materiały przez szereg lat i dalej to robię. Niezmiernie się cieszę, że to cośmy zdobyli przez pół wieku mogliśmy teraz wyeksponować – podkreśla Felicja Jałosińska, były prezes SMJiRJ.

SMJiRJ zrzesza 170 członków indywidualnych i 5 zbiorowych. Członkiem może zostać każdy, wystarczy chcieć działać społecznie dla dobra miasta.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy.

Ewa Wawro

* * *

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego powstało 22 października 1965 r. Jego głównymi polami działalności są: szerzenie wiedzy o przeszłości historycznej miasta i regionu (m.in.: wydawnictwa, konkursy, wystawy, prelekcje), popularyzowanie osiągnięć społeczno – kulturalnych, ochrona zabytków i pamiątek miasta i regionu, podejmowanie starań w zakresie wszechstronnego rozwoju i estetycznego wyglądu Jasła. Stowarzyszenie w l. 1965 – 2015 wydało ponad 100 publikacji (albumy, opracowania naukowe, książki popularnonaukowe, broszury, foldery, katalogi, tomiki poezji), w tym m.in.: 7 Roczników Jasielskich, 9 Kalendariów Jasła, 23 Kalendarze Jasielskie, 10 zeszytów A-B-C Regionu Jasielskiego, 8 zeszytów Jasło – nasza mała ojczyzna, album Jasło zburzone nienawiścią, wydźwignięte pracą, 3 części opracowania „Stary Cmentarz w Jaśle”, dwie edycje publikacji Ziemia jasielska naszą małą Ojczyzną”, podręcznik Edukacja regionalna dla szkół podstawowych i gimnazjów. Zorganizowało XXIV edycje Turnieju Wiedzy o Jaśle i XX edycji Konkursu Fotograficznego „Jasło – Moje Miasto”, współorganizowało 11 Turniejów Wiedzy  o Regionie Jasielskim i 11 Międzywojewódzkich Konkursów „Życie i działalność I. Łukasiewicza”. Było m.in. współorganizatorem III Krajowej Konferencji Nauczycieli Regionalistów Jasło – Trzcinica 2001 oraz I Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Narciarstwo w Polsce   i na świecie w l. 1888 – 2008” . Zainicjowało powstanie Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury oraz kilkudziesięciu szkolnych i przedszkolnych kół regionalnych. W l. 1991 – 1994 wydawało czasopismo „Obiektyw Jasielski”, a w l. 1997 – 2008 czasopismo „Region Jasielski”. Zorganizowało wiele wystaw fotograficznych, konferencji, sesji naukowych i popularnonaukowych oraz prelekcji o tematyce jasielskiej. Posiada bogatą dokumentację historyczną, kulturalną i społeczną dotyczącą Jasła i SMJiRJ od 1965 r., dysponuje zbiorem fotografii Jasła międzywojennego, czasu okupacji, zburzenia miasta, jego odbudowy i rozbudowy. Dzięki inicjatywom Stowarzyszenia i jego członków, m.in.: utworzono Jasielską Orkiestrę Symfoniczną, zwodowano statek M/S Jasło, powstało Muzeum Regionalne           w Jaśle, odsłonięto kilka tablic pamięci, odrestaurowano zabytkowe nagrobki, opracowano inwentarzowe metryczki i wykonano fotografie pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu w Jaśle, przyznano tytuły „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” i „Zasłużony dla Miasta Jasła”.

Prezes SMJiRJ Wiesław Hap