sobota, 13 lipca, 2024

… aby codziennie dziękować za dobro – spotkanie w Klubie „Michalina”

0
… aby codziennie dziękować za dobro – spotkanie w Klubie „Michalina”
Udostępnij:

29 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się wiosenne spotkanie Klubu „Michalina”.

 

Z tej okazji poetki przygotowały wiersze o wiośnie i macierzyństwie, wykonały też pudełka – niespodzianki, których szablon zaczerpnięty został z czasopisma „Weranda”, prenumerowanego w naszej Bibliotece. Mówiły o tym, co jest ważne w życiu, jakie emocje i wzruszenia wywołuje w nich wiosenna pora.

Teresa Macek przywiozła wykonane przez siebie kartki techniką pergamano i … przysłowia o wiośnie – „I grzmot w maju nie zaszkodzi, kiedy sad dobrze obrodzi”. Z wielu przysłów i powiedzeń o matce, najbardziej podobało nam się to napisane przez angielskiego poetę, Matthew Arnolda: „Bóg nie może być wszędzie dlatego wynalazł matkę”.

Józefa Trznadel czuje jak przyroda tętni życiem zapraszając na wiosenny koncert fauny i flory. Krystyna Pilch właśnie na tę porę roku czeka najbardziej. Dla Bernadety Samborskiej to moment, kiedy można odetchnąć po zimowym letargu.

A tak wiosnę swojego dzieciństwa wspomina Maria Tomasik w wierszu „Powrót do przeszłości”:

Świta!

Słońce wysyła na zwiady
swoje promyki.
– Zobaczcie – czy już czas?
Wcześniej od słońca wstał gospodarz.
Krzyżem naznaczył czoło
i Boga pochwalił.
Skrzyknął synów by wstawali.

……………………………………………

Bierze gospodarz kosę
i razem z synami
wyruszają – jak wojacy do boju.

Choć Maria Buczyńska usiłowała nas przekonać, że jej życiowa radość chwilowo jest „na urlopie”, jednak bez wahania wymieniła swoje priorytety: Ważne jest, aby codziennie dziękować za dobro, które nas spotyka – mówiła poetka z Załęża.

Na zakończenie Maria Słowik, artystka ze Święcan wciągnęła słuchaczy w opowieść o siepietnickich diabłach – psotnikach w eseju „Prawdziwa historia matki z rodziny Kędziorów”.

Życzenia imieninowe przyjęły Helena Jarecka i Stanisława Gierlasińska.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/17_rok/michalina_5{/gallery}