poniedziałek, 4 marca, 2024

Barwy czytania!

0
Barwy czytania!
Udostępnij:

Kiedy użyć mocnych kolorów, a kiedy szarości? Lepiej malować farbami czy kredkami? Jak można wykorzystać drapak kuchenny i stare gazety w tworzeniu ilustracji? I jak ma się czytanie do rysowania?

Tego wszystkiego dowiedzieli się 27-28 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle uczestnicy warsztatów literacko-artystycznych – Ogarnij czytanie z rysowaniem!, uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1, 2, 4 i 12 w Jaśle. Warsztaty przeprowadziła Jolanta Richter-Magnuszewska, która na co dzień maluje, rysuje i wycina ilustracje do czasopism i książek najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali różne techniki wykonywania rysunków, które ilustratorka wykorzystuje w swoich książkach. Według artystki w tworzeniu ilustracji ważna jest nie tylko umiejętność precyzyjnego odwzorowania rzeczywistości, ale także obserwacja tego, co nas otacza, ponieważ rysowanie zaczyna się w naszej głowie, w wyobraźni. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu wskazówek prowadzącej, uczestnicy przystąpili do wymyślania haseł, które stały się inspiracją do stworzenia projektów ilustracji zachęcających dzieci i młodzież do czytania i sięgania po książkę. Ilustracje stworzone podczas warsztatów i opatrzone uprzednio przygotowanymi hasłami promować będą literaturę oraz manifestować czytanie.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu ZaPODAJ KSIĄŻKĘ! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: twojejaslo.pl i wirtualnejaslo.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Księgarnie Nova.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/19_rok/mbp_warsztaty{/gallery}