niedziela, 27 listopada, 2022

„Bronowicka chata gościom rada” – Jasielskie Narodowe Czytanie 2017

0
„Bronowicka chata gościom rada” – Jasielskie Narodowe Czytanie 2017
Udostępnij:

8 września 2017 r. po raz szósty zapraszamy mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która ma na celu nie tylko promowanie czytelnictwa, ale również kształtowanie poczucia naszej tożsamości narodowej poprzez kontakt z wybitnymi dziełami polskiej literatury.

Wraz z Parą Prezydencką zachęcamy do wspólnej lektury „Wesela”. To właśnie dramat Stanisława Wyspiańskiego został wybrany przez Polaków w internetowym głosowaniu spośród czterech propozycji. – (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – mówił prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki plebiscytu.

Podobnie jak w zeszłym roku Urząd Miasta w Jaśle, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz jasielskie szkoły chcąc promować piękne idee akcji włączyli się w tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania.

Publiczne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Jaśle przez Starostę Jasielskiego, Burmistrza Miasta Jasła, Przewodniczącego Rady Miasta Jasła, radnych powiatowych, przedstawicieli Urzędu Miasta oraz młodzież szkolną odbędzie się w Glorietce w Parku Miejskim 8 września 2017 r. w godzinach od 10.00 do 12.00 (w razie niepogody w auli Zespołu Szkół nr 4, ul. Sokoła 6). Podczas imprezy przypomnimy zebranym sylwetkę pisarza, odbędzie się konkurs z nagrodami ze znajomości „Wesela”, akcja „Literacka biesiada w QR kodach” oraz wystawa „Wyspiański w zbiorach jaślan”.

Wolontariusze będą rozdawać mieszkańcom Jasła i regionu cytaty z dramatu Wyspiańskiego. Zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy „Wesela”, które zostaną opieczętowane okolicznościową pieczęcią.

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania są: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

MBP Jasło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj