poniedziałek, 20 marca, 2023

„Czesław śpiewa” w Jaśle – kończąc blok Multimedialnej poezji

0
„Czesław śpiewa” w Jaśle – kończąc blok Multimedialnej poezji
Udostępnij:

„W sam raz”, „Postój zimowy”, „Kiedy tatuś sypiał z mamą” to utwory, które mogliśmy usłyszeć podczas wtorkowego koncertu Czesława Mozila w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Artysta swoim występem zakończył blok Multimedialnej Poezji, ukazujący nowe perspektywy współczesnego pisania.

Twórcą Multipoezji jest Michał Zabłocki – poeta, scenarzysta i reżyser teledysków i widowisk teatralnych. W skład tego program wchodzą projekty: ” Projekcja wierszy na murach domów”, „Wierszy chodnikowych”i „Wierszy pisanych online”.

DSC 0570

Ważną rolę w projekcie Multipoezji pełni Internet. Zainteresowani mają możliwość tworzenia prac z innymi internautami na stronie www.emultipoetry.eu, gdzie można nie tylko publikować swoje wiersze, ale również skorzystać z trzech gier internetowych: pisanie piosenek, wierszy i pisanie na czas.

Daję scenariusz, który jest specjalnie skonstruowany do tworzenia wierszy. Następnie zbieram w całość to co „spływa” na naszą stronę. Każde nasze spotkanie rozpoczyna się w czwartek o godzinie 21-ej. Czekam na propozycje tytułów, z czego wybieram trzy i publikuję, po czym rozpoczynamy głosowanie. Tytuł, który uzyska najwięcej głosów, jest obowiązujący – mówił Zabłocki. Nie spotkałem się jeszcze z tego typu pisaniem, polegającym na wyborze w pierwszej kolejności tytułu, więc jest to tym bardziej oryginalne i odmienne. Gdy mamy już tytuł rozpoczynamy pisanie wers po wersie. Ja w tym wszystkim pełnię rolę koordynatora – mówił dalej.

W 2004 roku rozpoczęła się wspołpraca Zabłockiego z Czesławem Mozilem. Artyści spotkali się w krakowskim klubie „Alchemia”, gdzie od razu pojawiły się plany o współpracy.

Już na pierwszym spotkaniu zaproponowałem Czesławowi współpracę. Pomyślałem sobie, że tylko taki szaleniec jak on, może śpiewać wiersze, które wspólnie tworzymy z internautami – mówił Zabłocki.

Od tej pory działają razem. Efektem tej współpracy jest płyta „Debiut”, do której teksty napisali internauci. Znalazło się na niej 10 wyjątkowych i zadziwiających utworów, m.in.: „Ucieczka z wesołego miasteczka”, „Mieszko i Dobrawa jako początek Państwa Polskiego”, „Efekt uboczny trzeźwości” i ” Maszynka do świerkania „, której teledysk, określany jako „szalony teledysk”, otrzymał nagrodę międzynarodowego kanadyjskiego festiwalu wideoklipów Crave Fest 2008 w kategorii wideoklipów nieanglojęzycznych.

W ramach dwudniowych warsztatów współczesnego pisania na czacie i on-line, które odbyły się w MBP z okazji VIII Festiwalu Poezji i Prozy, Zabłocki zachęcał dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Na warsztatach w MBP pisaliśmy podobnie, jak na naszej stronie. Były to dwudniowe warsztaty, więc mieliśmy dużo czasu, by przejść różne funkcjonalności portalu www.emultipoetry.eu. Jest to unikalny portal, gdzie mamy kilka gier poetyckich i nie ma jakiś konkretnych ograniczeń. Pierwsza z gier to wiersze do wyświetlania na murach, codziennie nowy wiersz przy ul. Brackiej w Krakowie – mówił Zabłocki. Drugą grą był tak zwany „freestyle”, czyli pisanie na czas, na wylosowany temat oraz najtrudniejsza z gier – pisanie tekstów piosenek do muzyki utworów, które już wcześniej funkcjonowały. Wszystkie z nich odbyły się sukcesem. Niektóre z nich zostały opublikowane. Wśród nich jest również piosenka o jasielskiej bibliotece – dodał.

Zwieńczeniem bloku Multipoezji był koncert Czesława Mozila, który zaprezentował część utworów, pochodzących z płyty „Debiut”. Przez półtorej godziny artysta czarował publiczność, przeplatając swoje utwory, ciekawymi wypowiedziami o życiu, które jak sam określał były jego  „spowiedzią”. Atmosfera, łatwo wpadające w ucho teksty, no i przede wszystkim niesamowity wokal artysty sprawiły, że ten koncerty był niezwykle udanym zakończeniem Multimedialnej Poezji.

DSC 0648

***

(IPOGS, Song) O bella ciao,Oda do gnid

O biblioteko, wyższa kulturo
tyś jest ogromną strażnicą wspaniałych dzieł
dla nas świętością, dla innych bzdurą,
i już cię nadgryzł czasu kieł
O biblioteko, jasielska chlubo
na całe miasto rozsiewasz mądrości blask
na twoich półkach syto i grubo
szkoda że w wielu zapał zgasł
O tępe dzidy, leniwe gnidy
ruszcie odkurzyć zamierzchłe wersety ksiąg
i zaniechajcie mentalnej bidy
zasilcie czytelników krąg

(piosenka napisana w trakcie warsztatów w MBP w Jaśle)

 Bezlitosne współczucie (~Megami)

kroplę pod okiem tłumaczysz jesiennym deszczem    ~wszystkojedno
jak ciężko nam czasem ukazać swoje prawdziwe ja!    ~Ekonomik1261
lecz tajemnica zniknie, kiedy się w końcu przetrze    ~wszystkojedno
i nic tutaj nie poradzi nawet najgęstsza mgła    ~Patka

na razie ci podaruję szerokopienny parasol    no_name
ukryjesz się pod nim na jakiś nieokreslony czas    ~Megami
by oddać wzgórzom szyderczym oraz prześmiewczym lasom    ~Patka
ten słony ogień co właśnie na twojej twarzy zgasł    ~Sandzia

(wiersz napisany w trakcie warsztatów „Szkoła poetów” w MBP w Jaśle)

(IPOGS, Freestyle) Chodząca czkawka

Daj mi spokój wreszcie
I przestań męczyć płuca me niewieście
Znajdź inną ofiarę
Nie bądź mym koszmarem
Jakiż powód twej zawiści?
Odgoń w końcu te złe myśli
Już nie chcę być czkawką chodzącą
twoje słowa w życiu mącą

(Ten Freestyle napisany został w obowiązkowe dla tej formy 10 minut przez grono uczestników warsztatów w MBP w Jaśle pod niekrępującym okiem MZ)

 Źródło: www.emultipoetry.eu. Panu Michałowi Zabłockiemu dziękujemy za udostępnienie!

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z koncertu.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj