sobota, 3 grudnia, 2022

O Ojców grób bagnetów poostrz stal

0
O Ojców grób bagnetów poostrz stal
Udostępnij:

Jaślanin był dyrygentom wyjątkowego koncertu. To była niezwykła lekcja historii Polski. Przywołano świadectwa walk niepodległościowych, od powstania kościuszkowskiego , przez powstanie styczniowe, Legiony Piłsudskiego, aż po Armię Krajową.

 

Kilka dni temu w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się koncert z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Już sam tytuł był niezwykle wymowny: „Koncert zorganizował m.in. krakowski Oddział IPN, Muzeum Narodowe w Krakowie, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Województwo Małopolskie. Na scenie wystąpiły połączone 4 chóry krakowskie(ok 90 osób),orkiestra(ok 60 osób) oraz dwóch znanych solistów scen krakowskich. W czasie dwugodzinnego widowiska wzbogaconego o cudowną choreografię m.in. dzięki udziałowi Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów z Buska Zdroju, bogato lała się historia Polski, przywołano świadectwa walk niepodległościowych od powstania kościuszkowskiego , przez powstanie styczniowe, Legiony Piłsudskiego, aż po Armię Krajową. Wykonano liczne, znane skądinąd widzom, pieśni patriotyczne, w tym powstańcze, w nowej ,ciekawej i nowatorskiej aranżacji. Jedną z kluczowych postaci koncertu był dyrygent , rodem z Jasła – Janusz Wierzgacz, absolwent Prywatnej Szkoły I i II stopnia w Jaśle, Akademii Muzycznej w Krakowie Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Nauczania Przedmiotów Teoretyczno – Muzycznych. Na co dzień dyrygentem min. Krakowskiego Chóru Męskiego na Uniwersytecie Papieskim. Tym razem Dyrygował połączoną orkiestrą i chórami przy wykonaniu takich utworów jak: Marsz Strzelców, Pieśń Oddziałów Langiewicza czy Armia Krajowa. Wszystkie wykonania spotkały się z aplauzem blisko 600 osobowej widowni. Kunszt artystów, dyrygentów, w tym rodem z Jasła, niepowtarzalność atmosfery imprezy można obejrzeć na załączonych do artykułu linków you tube. Szczególnie polecamy cz. 4 i 9 koncertu z udziałem p. Wierzgacza.

Na koniec wypada zachęcić jaślan do udziału w kolejnym koncercie z udziałem – rodem z Jasła -młodego artysty, 28 lutego br. w Koncercie poświęconym Żołnierzom Wyklętym, w tej samej krakowskiej Filharmonii i nieśmiało podpowiedzieć zaproszenie chóru do odwiedzenia Jasła z repertuarem…

Jan Chrzanowski

Ogłądnij: O Ojców grób bagnetów poostrz stal

Janusz Wierzgacz, dyrygent, kompozytor, wokalista. Urodził się w 1984r. w Jaśle.  Edukację muzyczną rozpoczął w wieku lat 10 w Prywatnej Szkole Muzycznej w Jaśle, w której to ukończył zarówno I, jak i II stopień w klasie fortepianu. Od wielu lat współpracuje z tak znanymi zespołami i osobistościami, jak: Krakowski Chór Kameralny, Capella Cracoviensis, Chór Filharmonii Krakowskiej, Krzysztof Penderecki, Helmuth Rilling, Łukasz Borowicz, Stanisław Krawczyński, Zygmunt Konieczny i Olgierd Łukaszewicz. W 2006r. założył Jasielski Chór i Orkiestrę Kameralną, z którymi współpracuje i koncertuje w całym kraju, wykonując własne utwory, jak również muzykę tak wybitnych kompozytorów jak Wolfgang Amadeus Mozart, Mikołaj Gomółka i Mikołaj Zieleński. Od 2009 roku Jasielski Chór i Orkiestra Kameralna działają również na stałe przy kościele oo Franciszkanów w Jaśle. Do większych osiągnięć w swoim życiu zalicza m. in. współpracę z Filharmonią Kaliską jako tenor solo, współtworzenie licznych płyt CD i DVD, jak również nagrań telewizyjnych i radiowych z muzyką sakralną i świecką oraz zorganizowanie i oprawa muzyczna wielu projektów – „Koncert w drugą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II”, „Oczami miłości – koncert walentynkowy”, koncert zwieńczający uroczystości rocznicowe 800 lat Franciszkanów w Jaśle. Jako dyrygent prowadzi warsztaty przeznaczone dla zespołów chóralnych i instrumentalnych w całej Polsce. Od 2009r. jest śpiewakiem Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Od 2009 r. związany, jako dyrygent, również z Chórem Camerata Iagellonica – obecnie prowadzi  Chór Żeński Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj