niedziela, 14 lipca, 2024

Chodzi o to, aby pisać prawdę

0
Chodzi o to, aby pisać prawdę
Udostępnij:

4 czerwca br. w ramach DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Orłosiem, powieściopisarzem, autorem słuchowisk radiowych, laureatem Nagrody Kościelskich.

Powieści i opowiadania Kazimierza Orłosia wpisują się w nurt prozy realistycznej. Ich akcja toczy się najczęściej na mazurskiej prowincji. Cechuje je nie tylko mądrość i optymizm, ale przede wszystkim ogromna kultura pisarska.

Głównie chodzi o to, aby być wiarygodnym i pisać prawdę – mówił autor „Letnika z Mierzei”. Tłumaczył, że ta wiarygodność objawia się w skomplikowanym procesie budowania postaci.

Jeśli wątki z książek nakładają się z życiem autora, może powstać wrażenie, że to jego własne przeżycia – wyjaśnił.

Historie zawarte w jego książkach są autentyczne, bowiem Orłoś jest uważnym i wnikliwym obserwatorem. Zapewne przyczyniły się do tego wędrówki po lesie z ojcem, który był znanym mykologiem, dlatego przyroda odgrywa tak ważną rolę, stając się tłem, przekaźnikiem emocji i integralną częścią jego narracji.

Nadmiar słów i ozdobników nie jest potrzebny. Większą sztuką jest opisywanie skomplikowanych losów ludzkich w prosty sposób, tak by czytelnik mógł z lektury wysnuć własne wnioski – mówił.

Pisarz opowiedział na własnym przykładzie o walce z cenzurą w czasach PRL. Uważa, że wolność słowa i możliwość polemiki jest jednym z podstawowych praw człowieka. Z nostalgią wspomniał także dawne, dzikie Mazury, kiedy jeszcze nie były atrakcją turystyczną. Dla niego to kraina idylliczna i tak ją przedstawił w „Domu pod Lutnią”, gdzie „wielka historia” i Arkadia wcale się nie wykluczają.

Za mistrzów narracji uważa: E. Hamingwaya, A. Czechowa, I. Babla, T. Borowskiego, M. Hłaskę.

W rozmowie uczestniczył Wiesław Setlak, krytyk literacki, autor eseju o Kazimierzu Orłosiu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_orlos{/gallery}