środa, 21 lutego, 2024

,,Dbajmy o piękno słowa polskiego”- wspólne przedsięwzięcie przedszkola, ogólniaka i JDK wypadło super!

0
,,Dbajmy o piękno słowa polskiego”- wspólne przedsięwzięcie przedszkola, ogólniaka i JDK wypadło super!
Udostępnij:

3 marca br. został zorganizowany Dzień Języka Polskiego pod hasłem „Dbajmy o piękno słowa polskiego”. Spotkanie to było efektem współpracy Przedszkola Miejskiego nr 3 i II Liceum Ogólnokształcącego przy współorganizacji z Jasielskim Domem Kultury.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor PM nr3 pani Elżbieta Krzysiak witając zaproszonych gości, młodzież i dzieci. Pani dyrektor nawiązała do obchodów 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ustanowionego przez UNESCO 17 listopada w 1999 roku, który ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Spotkanie to miało wpływ na podnoszenie świadomości językowej dzieci i młodzieży oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Pani dyrektor przytoczyła cytat Małgorzaty Strzałkowskiej, która powiedziała:

„Dbaj o język, mów poprawnie.
Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie
Bo kto nie ćwiczy często języka,
Ten się w mówieniu potem potyka.
A, że nasz język bywa ciekawy,
Czeka Was przy tym mnóstwo zabawy”.

Celem spotkania było uwrażliwienie dziecka na piękno języka polskiego i piękno przyrody zawarte w utworach literatury dziecięcej. Pani dyrektor podkreśliła znaczenie głośnego czytania dla rozwoju dziecka i działań przedszkola na rzecz Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Wiersz znanej autorki Doroty Gellner pt. ,, Czekoladki dla sąsiadki” przeczytała wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska. Następnie krótką część artystyczną przedstawiły przedszkolaki . Jako pierwszy zaprezentował się zespół dziewczynek z grupy KRASNALE, który w pięknych biało – czerwonych strojach zaprezentował piosenkę ,,Bo to nasz kraj, nasza Ojczyzna”, przypominając nam o naszej tożsamości narodowej. Starszaki z grupy PLASTUSIE przyznały, że mówić pięknie i poprawnie to wielka sztuka, ale można tego dokonać gdy się bardzo chce. Udowodniły to recytując wiersze ,,Język polski” oraz ,,Wyrazy z ą i ę”. Młodsze przedszkolaki postanowiły podkreślić piękno przyrody zawarte w literaturze dziecięcej oraz przedstawić przygody i kłopoty niektórych zwierząt. Najmłodsze dzieci z grupy MISIE przedstawiły problemy żuka prezentując inscenizację wiersza J.Brzechwy pt.,, Żuk”. O rozterkach i kłopotach pani słowikowej opowiedziały dzieci z grupy MOTYLE, które przedstawiły inscenizację wiersza J.Tuwima pt. ,,Spóźniony słowik”. Przedszkolaki z grupy Krasnale zaprezentowały staropolski wiersz J.Tuwima ,,Rok i bieda” przedstawiając radości i smutki poszczególnych pór roku. Dzień Języka Polskiego – to propagowanie wśród przedszkolaków piękna polskiej mowy. Dbając o kulturę języka polskiego młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego wraz z przedszkolakami przygotowała bajkę słowno-muzyczną ,,Kopciuszek” według Jana Brzechwy. Oprawa muzyczna bajki została przygotowana przez panów: Jerzego i Grzegorza Łąckich oraz Barbarę Kotecką. Młodzież przygotowały polonistki: Małgorzata Kłusek i Agnieszka Żeromska – Sroka oraz nauczycielka z PM nr 3 pani Anna Mroczka. W świat i atmosferę bajki wprowadzały nas piosenki: ,,Bajeczki, książeczki”, ,,Bajka różne ma imiona” oraz ,,My lubimy bajki” śpiewane przez utalentowane przedszkolaki. Przestawienie ,,Kopciuszek” w wykonaniu 28 aktorów – uczniów i dzieci okazało się barwnym, wzruszającym i zabawnym widowiskiem. Wszyscy świetnie odnaleźli się w świecie teatru. Wspaniale zagrali swoje role, a zdolnościami aktorskimi wprawili publiczność w dobry nastrój. Występ został nagrodzony dużymi brawami a aktorzy zyskali satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

Anna Mroczka
PM nr 3

{gallery}galerie/16_rok/MP3{/gallery}