poniedziałek, 30 stycznia, 2023

„Chory z urojenia” w JDK

0
„Chory z urojenia” w JDK
Udostępnij:

Uniwersalne prawdy zawarte w sztukach Moliera poruszają i bawią do dziś. Można się było o tym przekonać w piątek, 28 kwietnia podczas spektaklu „Chory z Urojenia”, wystawionego na deskach Jasielskiego Domu Kultury w ramach 79. Studni Kulturalnej.

Komedia w wykonaniu artystów amatorów Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego działającego pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu ukazując perypetie hipochondryka Argana, porusza także zagadnienia samotności, perypetii życia czy wreszcie pychy i próżności człowieka.

Współcześnie też jest wielu Arganów, którzy szukają lekarstw na swoje wyimaginowane choroby. W dobie łatwego dostępu do leków i zalewie różnych reklam często nieświadomie sami stajemy się chorymi z urojenia. Uniwersalizm sztuki Moliera porusza nie tylko kwestię hipochondrii, ale przede wszystkim o zamykaniu się w swoim świecie. Bądźmy bardziej otwarci na świat, który nas otacza, na innych ludzi. I myślę, że to jest też przesłanie, jakie niesie z sobą ta sztuka – podkreśla Janusz Michalik, szef artystyczny teatru, odtwórca roli Argana.

W spektaklu wystąpili aktorzy amatorzy świętującego w tym roku 95 lecie istnienia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza. To swoisty fenomen wśród wszystkich amatorskich teatrów w Polsce. Teatr Robotniczy został założony przez nowosądeckich kolejarzy we wrześniu 1922 roku. Do wybuchu II wojny światowej Teatr wystawił 132 premiery i dał prawie 400 przedstawień. W 1957 roku Teatr Robotniczy przyjął imię Bolesława Barbackiego – artysty malarza, reżysera, scenografa i aktora, współtwórcy przedwojennego Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu.

pch (JDK)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj