niedziela, 16 czerwca, 2024

Ponad milion widzów obejrzało film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” w Telewizji Polskiej

0
Ponad milion widzów obejrzało film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” w Telewizji Polskiej
Udostępnij:

Z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, przypadającej 8 marca produkcja Telewizji Obiektyw „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” emitowana w TVP1, TVP HISTORIA, TVP POLONIA i TVP DOKUMENT. Film zobaczyło ponad milion widzów. Dziękujemy za Waszą obecność!

„Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali, ekipie, sponsorom, partnerom. To nasz wspólny sukces” – mówił Bogdan A. Miszczak, producent filmu.

Film będzie można zobaczyć również w kwietniu w telewizjach regionalnych TVP, min. w TVP Rzeszów.

Łukasiewicz – nafciarz romantyk” opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki z Horyzont Studio. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś oraz Marek Litewka.

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wsparły nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice oraz gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka, a także Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Partnerzy produkcji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Produkcja wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów. 

TV Obiektyw